Sažetak sa skupa
Postupni gubitak retencijskih sila djelomičnih proteza
B. Novaković
Maja Pavić
Vlado Carek
Sažetak
Djelomična proteza može se fiziološki ispravno prilagoditi fundamentu samo na osnovi poznavanja biostatike stomatognatoga sustava. Velik broj čimbenika utječe hoće li neka sila biti u funkciji fiziološke stimulacije ili će prouzročiti patološke promjene potpornoga tkiva.
Ovim istraživanjem namjerava se utvrditi početna vrijednost retencijskih sila lijevanih kvačica, ankera i magneta, te njihov postupni gubitak sile nakon određenoga broja ciklusa vađenja i stavljanja retencijskih elemenata.
Mjerenja su provedena u Zavodu za materijale Fakulteta za strojarstvo i brodogradnju Sveučilišta u Zagrebu. Ispitivani uzorci izrađeni su od materijala i gotovih elemenata prema podatcima proizvođača. Odgovaraju kriterijima koje zahtijeva DIN 13912 i DIN 13906-1 i ostalim internacionalnim standardima. Uređajem za mjerenje retencijske sile može se ciklički uključivati i isključivati retencijske elemente i kontinuirano prikupljati mjerne podatke.
Ovim mjerenjima istraživao se postupni gubitak sila ispitivanih retncijskih elemenata. Dobivene vrijednosti kvalitativne raščlambe ispitivanih retencijskih elemenata prikazane su grafički i u tablicama. Tijekom ispitivanje došlo se do spoznaje da vrijednost retencijske sile kvačica i ankera postupno opada, a da se sila magnetskih slitina
ne mijenja.
Temeljni čimbenik koji bitno utječe na veličinu retencijske sile jest trošenje i zamor materijala. Spojnica uz nazočnost sline ima manju silu retencije, ali zbog smanjena trošenja nastat će i sporije smanjenje retencijske sile.
Ključne riječi
Hrčak ID:
3463
URI
Datum izdavanja:
15.9.2003.
Posjeta: 1.871 *