Skoči na glavni sadržaj

Stručni rad

Problematika djelovanja u kriznim situacijama prijenosne mreže

Z. Cvetković


Puni tekst: hrvatski pdf 870 Kb

str. 236-251

preuzimanja: 539

citiraj

Puni tekst: engleski pdf 870 Kb

str. 236-251

preuzimanja: 672

citiraj


Sažetak

Višestruki trajni kvar dalekovoda uzrokovan klimatsko-atmosferskim utjecajima stvarnost su koja pogađa mnoge elektroenergetske sustave. Izravne štete zbog tih kvarova vrlo su velike, no marginalne su u odnosu na društvenu štetu uzrokovanu redukcijom potrošnje električne energije. Kako je neekonomično graditi dalekovode otporne na atmosferske utjecaje, treba nastojati preventivnim akcijama što efikasnije sanirati nastale štete, odnosno skratiti rokove popravaka.
Radna skupina CIGRÉ (WG B2 13) priredila je Upute za djelovanje u kriznim situacijama temeljenim na iskustvima velikih poremećaja.
I naša iskustva s višestrukim trajnim kvarom dalekovoda kao i značaj naše prijenosne mreže dovode do zaključka da bi bilo mudro da HEP OPS pristupi odgovarajućoj organizaciji preventive u dogovoru s HERA-om. U manjoj mjeri taj se problem odnosi i na sabirnice 400 kV.

Ključne riječi

atmosferski utjecaj; identifikacija rizika; najugroženiji mjeseci; scenarij popravka; trajni kvar dalekovoda; ugroženo područje; upute radne skupine CIGRÉ (WG B2 13); višestruki kvar; vjerojatnost kvara

Hrčak ID:

3617

URI

https://hrcak.srce.hr/3617

Datum izdavanja:

28.4.2006.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 2.341 *