Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

Utjecaj na okolinu kod proizvodnje prve generacije tekućih biogoriva i očekivane globalne klimatske promijene

Rok FINK orcid id orcid.org/0000-0002-0431-6147 ; University of Ljubljana, Faculty of Health Sciences. Department for Sanitary Engineering, Ljubljana, Slovenia
Sašo MEDVED ; University of Ljubljana, Faculty of Mechanical Engineering. Laboratory for Heating, Sanitary and Solar Technology, Ljubljana, Slovenia


Puni tekst: engleski pdf 1.757 Kb

str. 537-545

preuzimanja: 669

citiraj


Sažetak

U povijesti su bili motori s unutarnjim izgaranjem na biogoriva glavni pogon u prometu, ali danas promet uglavnom ovisi od tekućih fosilnih goriva. Smanjenje rezerva fosilnih goriva i velike globalne promjene su razlog za ponovno oživljavanje upotrebe biogoriva.
Predmetna analiza daje ocjenu utjecaja meteoroloških parametara, kao što su temperatura i oborine, na proizvodnju sirovina za biogoriva. Modeli su izrađeni na osnovi podataka Faostat database i Climate Research Unit. Za ocjenu utjecaja biogoriva na okolinu upotrijebljeni su računalski programi Sima Pro7.1 i metoda Eco indicator 99. Iz rezultata analize možemo vidjeti, da meteorološki parametri imaju važan utjecaj na proizvodnju sirovina za biogoriva. Posebno veliki utjecaj ima temperatura. Rezultati također pokazuju, da povećanje temperature smanjuje proizvodnju većine sirovina. Samo u primjeru soje model pokazuje pozitivan utjecaj više temperature na proizvodnju. Različite analize pokazuju, da će se u budućnosti temperatura zraka u prosjeku povećati za 1,1 do 1,6 °C, ako gledamo prosječne temperature u razdoblju od 1980. – 1999. Projekcije padavina pokazuju interesantan scenarij, tako da će se na nekim područjima povećati padavine za oko 20 %, a međutim na drugim područjima smanjiti za 20 %. Rezultati analize pokazuju, da će se do 2100. godine globalna proizvodnja biogoriva zbog globalnih promjena smanjiti također za 40 %. Provjerili smo i utjecaje na okolinu i rezultati pokazuju, da ima proizvodnja tekućih biogoriva prve generacije puno veći utjecaj na okolinu, nego proizvodnja fosilnih goriva ili proizvodnja električne energije različitih izvora.
Rezultati ove studije pokazuju, da biogoriva prve generacije nisu rješenje za duže vrijeme, jer ne možemo osigurati dovoljne količine a i zbog utjecaja na okolinu.

Ključne riječi

Klimatske promijene; Tekuća biogoriva; Utjecaj na okolinu

Hrčak ID:

50588

URI

https://hrcak.srce.hr/50588

Datum izdavanja:

31.12.2009.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 1.860 *