Original scientific paper
Hrvatski školski priručnici iz logike u drugoj polovici 19. st. do pojave Arnoldove »Logike«
Srećko Kovač
; Institut za filozofiju, Zagreb, Hrvatska
Abstract
Kako se u drugoj polovici 19. st. hrvatski jezik učvrstio u Hrvatskoj kao nastavni, školski su priručnici iz logike, tiskani u to doba, gotovo svi bili pisani hrvatskim jezikom. Osnovne elemente logike sadrži već i metodički priručnik za nastavu vjeronauka, izdan 1850. god. u Zagrebu, što ga je napisao Stjepan Ilijašević. Koliko je poznato, prva relativno samostalna logika na hrvatskom jeziku gimnazijski je priručnik Vinka Pacela (Zagreb, 1868), koji sadrži formalnu logiku kantovsko-herbartovskoga usmjerenja. Nakon toga, sažetiju je logiku napisao Josip Giaser, profesor na učiteljskoj školi u Petrinji (Zagreb, 1878). Karakteristična je Glaserova psihologistička orijentacija u logici (oslanja se na Dittesa i Benekea). Logika Đure Arnolda (l. izd. 1888, 2. izd. 1898, nakon toga još tri izdanja) zastupa "formalno-realnu" koncepciju, kao posrednu između formalne (herbartovske) i realne logike (Trendelenburg, induktivna logika, logika posebnih znanosti), pri čemu je također prisutna i psihologistička crta. Arnoldova će se logika opširnije obraditi u zasebnome članku, u njezinu odnosu prema logici Franje Markovića.
U to se doba izdaju i prijevodi. Tako je izdan anonimni prijevod ugledne logike isusovca S. Tongiorgija, proistekle iz skolastičke tradicije (Zagreb, 1871, l. i 2. dio, prev. "jedan svetjenik Zagrebačke nadbiskupije). Herbartovsku logiku M. A. Drbala, tada vrlo poznatu u Monarhiji, preveo je kotorski gimnazijski profesor Petar Joković (Zadar, 1882).
Osim što je putem navedenih knjiga u Hrvatskoj prezentirano nekoliko različitih u 19. st. zastupljenih koncepcija logike, te knjige ujedno dokumentiraju i proces formiranja hrvatske logičke terminologije. Arnoldova je logika već vrlo bliska danas uobičajenoj terminologiji, dok starije logike svjedoče o nizu još uvijek poticajnih, kasnije napuštenih terminoloških rješenja.
Keywords
Hrčak ID:
81862
URI
Publication date:
2.12.1991.
Visits: 3.120 *