Original scientific paper
https://doi.org/10.17234/SocEkol.25.1.3
Kultura, ugljični dioksid i klimatske promjene: klasna analiza vjerovanja u klimatske promjene, inertnosti životnog stila i osobnog ugljičnog otiska
Jean Léon Boucher
orcid.org/0000-0001-9089-8093
; Stony Brook University
Abstract
Globalne klimatske promjene jedno su od najvažnijih pitanja današnjice a emisije ugljičnog dioksida među glavnih krivcima za postojeće stanje. Ranija su istraživanja pokazala da su emisije ugljičnog dioksida usko povezane s visinom prihoda kućanstava – kako unutar određene države tako usporedbom između država. Jedan od temeljnih razloga navedene veze između prihoda i emisija ugljičnog dioksida istraživači pronalaze u inertnosti životnog stila: nesposobnosti pojedinaca da izmijene svoje potrošačke navike zbog institucionaliziranih struktura, konteksta u kojima žive i vladajućih normi.
Na reprezentativnom uzorku Sjedinjenih Američkih Država (N=2107) provjerili smo korelaciju između vjerovanja u klimatske promjene i odnosa između prihoda i emisija ugljičnog dioksida (emisije se odnose na ugljični otisak izmjeren isključivo za osobnu mobilnost i način prehrane). Pronašli smo statistički značajne pozitivne korelacije između vjerovanja u klimatske promjene i osobnog ugljičnog otiska kod samo jednog dijela populacije – onih koji su najzabrinutiji oko klimatskih promjena (18% uzorka). Dodatno, potvrdili smo statistički značajnu pozitivnu korelaciju između prihoda kućanstva i emisija ugljičnog dioksida – prihodi su se pokazali najjačim prediktorom. U radu predlažemo oporezivanje i ograničavanje kako prihoda tako i emisija ugljičnog dioksida.
Keywords
osobni ugljični otisak; ekološko ponašanje; ekološki stavovi; inertnost životnog stila; vjerovanje u klimatske promjene
Hrčak ID:
178362
URI
Publication date:
26.3.2017.
Visits: 5.859 *