Meeting abstract
Anestezija u stomatologiji
Stojanka Gašparović
Morena Milić
Tanja Goranović
Lidija Butorac-Rakvin
Abstract
Uvod. Većina stomatoloških zahvata radi se u lokalnoj anesteziji (90%). Razlozi za to su jednostavna priprema bolesnika, ambulantno liječenje i rijetke komplikacije. No postoje bolesnici i stanja kod kojih zahvat nije moguće učiniti u lokalnoj anesteziji.
Svrha je ovoga rada utvrditi indikacije i komplikacije opće anestezije u stomatoloških bolesnika.
Materijali i metode. Analizirano je 864 bolesnika u razdoblju od godine 2001. - 2004. u KB “Dubrava” u kojih je učinjen stomatološki zahvat. U preoperativnoj pripremi bolesnicima su potrebni laboratorijski nalazi, EKG, anamneza te pedijatrijski ili internistički pregled. Premedicirani su atropinom i midazolamom intramuskularno, a vrsta anestezije je određena prema vrsti zahvata, dobi i općem bolesnikovu stanju.
Rezultati. Analizirano je 864 bolesnika u razdoblju od godine 2001. 2004. u KB “Dubrava” u kojih je učinjen operativni zahvat. Indikacije za opću anesteziju bila su djeca, duševno zaostale osobe i osobe s upalom mekih tkiva usne šupljine. Ekstrakcije zuba rađene su u inhalacijskoj anesteziji na masku (692), a bolesnici s višestrukim popravcima zuba bili su intubirani (172).Tijekom anestezije mjeren je krvni tlak, EKG, periferna saturacija kisikom i koncentracija CO2. Bolesnici su postoperativno praćeni 6 sati i nakon toga otpušteni kući ako nisu imali komplikacija.
Komplikacije su bile rijetke: laringo i bronhospazam u 3 bolesnika, aritmije u 5, mučnina i povraćanje u 6, a postoperacijske ekscitacije pojavile su se u 3 bolesnika.
Zaključak. Djeca i duševno zaostale osobe bile su najčešće indikacije za opću anesteziju u stomatologiji. Komplikacije su se pojavile u 17 bolesnika (1,8 %), što je prihvatljiv rizik za tu vrstu zahvata.
Keywords
Hrčak ID:
2006
URI
Publication date:
15.12.2004.
Visits: 3.015 *