Skip to the main content

Professional paper

https://doi.org/10.31306/s.60.4.3

Stavovi obiteljskih liječnika o profesionalnim bolestima

Renata Ecimović Nemarnik ; Dom zdravlja Zagreb Zapad, Zagreb, Hrvatska
Domagoj Slavić ; Dom zdravlja Zagreb Zapad, Zagreb, Hrvatska
Hrvoje Radić ; Dom zdravlja Zagreb Centar, Zagreb, Hrvatska
Zoran Šimurina ; Istarski domovi zdravlja, Pula, Hrvatska
Denis Lisica Mandek ; Hrvatski zavod za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu, Hrvatski zavod za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu, Zagreb, Hrvatska
Marija Bubaš ; Hrvatski zavod za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu, Zagreb. Hrvatska


Full text: croatian pdf 1.724 Kb

page 343-356

downloads: 780

cite


Abstract

Cilj ovog istraživanja je istražiti mišljenja liječnika obiteljske medicine o prijavljivanju profesionalnih bolesti, mogućoj povezanosti radnog statusa, bolovanja i ocjene radne sposobnosti s profesionalnom bolesti njihovih pacijenata, o potrebi poboljšanja suradnje sa specijalistima medicine rada i potrebi liječnika obiteljske medicine za edukacijom u pojedinim područjima zdravlja na radu i profesionalnih bolesti te temama i načinima provedbe edukacije.
Ispitanici su bili liječnici, specijalisti obiteljske medicine i liječnici opće medicine koji su zaposleni u ambulantama obiteljske medicine u Zagrebu. Analizirane su prijavljene profesionalne bolesti u ambulantama obiteljske medicine. Od ukupnog broja liječnika obiteljske medicine (N=50), 26 % prijavilo je profesionalnu bolest kod svojih osiguranika, 70 % nije prijavilo, a njih 4 % nisu znali jesu li u posljednjih 5 godina prijavili profesionalnu bolest. U skupini prijavljenih profesionalnih bolesti (N=13) najzastupljenije su bile bolesti mišićno-koštanog sustava (38 %) i kožne bolesti (38 %). Najčešći razlozi neprijavljivanja bili su nepoznavanje kauzaliteta i sprege s radnim mjestom kod 91 % liječnika, te u 9 % slučajeva i strah da će pacijent dobiti otkaz.
Velika većina ispitanika (94 %) slaže se da je potrebno poboljšati suradnju između obiteljskih liječnika i specijalista medicine rada. Zainteresiranost za edukaciju iskazalo je 78 % obiteljskih liječnika, a potreba postoji za edukacijom iz područja prepoznavanja profesionalnih bolesti. Timskim preventivnim radom specijalista medicine rada i sporta i obiteljskih liječnika, uporabom „check lista“ u ordinacijama obiteljske medicine i odabranim edukativnim tečajevima iz područja zdravlja na radu unaprijedila bi se primarna prevencija profesionalnih bolesti, a ranim otkrivanjem spriječila daljnja oštećenja zdravlja i smanjila invalidnost koja nastaje kao posljedica obolijevanja od profesionalnih bolesti.

Keywords

profesionalne bolesti; prijava; obiteljski liječnik; edukacija; specijalist medicine rada i sporta

Hrčak ID:

214679

URI

https://hrcak.srce.hr/214679

Publication date:

3.1.2019.

Article data in other languages: english

Visits: 2.397 *