Skip to the main content

Original scientific paper

https://doi.org/10.32701/dp.24.1.5

Stara duša u novom mehaničkom tijelu

Mikolaj Martinjak orcid id orcid.org/0000-0002-3982-5304 ; Faculty of Philosophy and Religious Studies, University of Zagreb, Zagreb, Croatia


Full text: english pdf 114 Kb

page 81-92

downloads: 174

cite


Abstract

Problem duša–um–tijelo, drevno je pitanje koje je mučilo mnoge filozofe. Još od Platona i predstoika mnogi su filozofi pokušavali odgovoriti na pitanja odnosa između tih “dijelova”. Ovaj rad je pregled teorije o holonima koju je predložio Arthur Koestler i njezinih implikacija u modernoj kinematografiji, posebno na primjeru anime filma Ghost in the Shell. Postoje mnoga pitanja koja su aktualna i povezana s problemom duha i tijela, a koja proizlaze iz moderne kinematografije i TV emisija, no obično su zanemarena ili previđena. U tim serijama i filmovima nalazimo suvremene ideje o kiborzima i transhumanizmu koje je spomenuti anime film popularizirao. Većina suvremenih serija bliža je transhumanizmu i postmodernizmu, no zbog opsega članka, biti će spomenute samo imenom.
Drugi problem koji se nameće u modernoj kinematografiji je individualizam i egocentrizam koji nije usmjeren na transcendentalno ili čak transcendentno. Namjera ovog rada je pokazati da kroz Koestlerove ideje o holonima moramo uzeti u obzir širi pristup transhumanizmu, te da taj pristup ne smije biti fokusiran samo i isključivo na pojedinca.

Keywords

Koestler; duh; tijelo; um; transhumanizam; transcendentalno

Hrčak ID:

292520

URI

https://hrcak.srce.hr/292520

Publication date:

31.1.2023.

Article data in other languages: english

Visits: 493 *