Skip to the main content

Professional paper

https://doi.org/https://doi.org/10.55378/rv.48.2.5

Treba li nam sustav za ocjenu kvalitete radiološke slike u konvencionalnoj radiografiji?

Ivana Kralik ; Klinička bolnica Dubrava, Zagreb; Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb; Zdravstveno veleučilište, Zagreb *
Danijel Cvetko ; Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb
Zdenko Vojvodić ; Klinička bolnica Dubrava, Zagreb; Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb
Viktor Gregurić ; Klinička bolnica Dubrava, Zagreb
Dario Mesarić ; Zdravstveno veleučilište, Zagreb
Ivana Bjelobrk ; Klinički bolnički centar Osijek, Osijek
Ana Buinac ; Klinički bolnički centar Zagreb, Zagreb
Mihaela Justić ; Klinička bolnica Merkur, Zagreb
Katarina Ružić ; Klinički bolnički centar Zagreb, Zagreb
Dario Faj ; Medicinski fakultet Osijek, Osijek; Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek, Osijek

* Corresponding author.


Full text: croatian pdf 1.494 Kb

page 42-51

downloads: 0

cite


Abstract

Cilj: Ovim radom nastoji se ukazati na važnost uspostave sustava za ocjenu kvalitete radiološke slike u konvencionalnoj radiografiji.
Metode: Studija je provedena retrospektivno, usporedbom kvalitete radiološke slike i načina dobivanja radiološke slike. Ocijenjeno je 20 radioloških slika zdjelice, a ocjena je provedena prema europskim kriterijima za kvalitetu radiološke slike zdjelice. Kvalitetu slike su ocjenjivali radiolog, radiološki tehnolog i student radiološke tehnologije. Usporedbom s istim kriterijem analiziran je i način rada pri oslikavanju zdjelice u 3654 pacijenta te srca i pluća u 57758 pacijenata. Analizirana je i praksa sužavanja rendgenskog snopa na područje od interesa za 50 radioloških slika srca i pluća.
Rezultati: Samo jedna slika zdjelice ocijenjena je najvećom mogućom ocjenom od strane sva tri ocjenitelja. Subjektivne procjene ocjenitelja vezano uz odabir parametara ekspozicije razlikovale su se u većini ocjenjivanih slika zdjelice. Naponi na rendgenskoj cijevi korišteni pri oslikavanju zdjelice većinom su bili u preporučenom rasponu, dok su za srce i pluća u većini slučajeva bili manji od preporučene vrijednosti. Zdjelice su većinom oslikavane korištenjem udaljenosti žarišta rendgenske cijevi od prijemnika slike koje su bile u prihvatljivom rasponu osim u slučaju onih pacijenata koji su za vrijeme oslikavanja stajali. U slučaju oslikavanja srca i pluća ove su udaljenosti uglavnom bile u prihvatljivom rasponu osim u slučaju ležećih pacijenata kada je veći broj pacijenata oslikan korištenjem manjih udaljenosti. Svih 50 analiziranih radioloških slika srca i pluća bilo je uređeno na način da su po provedenom oslikavanju uklonjeni rubni dijelovi slike.
Zaključci: Rezultati provedene analize ukazuju na potrebu uspostave i provedbe sustava za ocjenu kvalitete radiološke slike koji bi uključivao i analizu načina rada.

Keywords

kvaliteta radiološke slike, ekspozicijski indeks, napon na rendgenskoj cijevi, udaljenost žarišta od rendgenske cijevi, kolimacija

Hrčak ID:

324077

URI

https://hrcak.srce.hr/324077

Publication date:

16.10.2024.

Article data in other languages: english

Visits: 0 *