Original scientific paper
https://doi.org/10.31745/s.74.15
Glagoljične knjige osorskoga arhiđakona Mateja Sovića († 1774.) koje se spominju u Sovićevoj prepisci s Albertom Fortisom
Franjo Velčić
orcid.org/0000-0002-5088-4217
; Diocese of Krk, Krk, Croatia
Abstract
U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu čuvaju se prijepisi dijela sačuvane korespondencije između osorskoga arhiđakona, glagoljaša Mateja Sovića († 1774.) i talijanskoga prirodoslovca i putopisca, opata Alberta Fortisa († 1803.), dok se originali čuvaju u Narodnoj i univerzitetskoj biblioteci u Ljubljani. Korespondencija otkriva da je Sović posjedovao tri nelatinična kodeksa i nekoliko starih tiskanih knjiga na glagoljici. Isto tako otkriva da su vodili raspravu o Psaltiru Nikole Rabljanina koji je po vjerovanju mnogih bio najstarija knjiga napisana na staroslavenskome jeziku i glagoljici.
Prvi kodeks Sović opisuje kao »zadimljeni« (affumicato), datira iz sredine 15. stoljeća i sadržava različite biblijske, apokrifne, hagiografske, legendarne i druge prozne tekstove. Danas je poznat kao Oksfordski zbornik pod signaturom MS. Canon. Liturg. 414. Drugi predstavlja kao »rukopis na pučkome jeziku« (manoscritto volgare) iz 1445. godine, a riječ je o prijevodu srednjovjekovnoga latinskog djela Speculum humanae salvationis prevedenu na hrvatski crkvenoslavenski pod nazivom Zrcalo človečaskago spasenja. Danas se čuva u Vatikanskoj apostolskoj knjižnici pod signaturom Borg. Ill. 9. Treći kodeks Sović naziva Codice Bosnese. Taj je kodeks u literaturi poznat kao Zbornik krstjanina Radosava, a napisan je u doba bosanskoga kralja Stjepana Tomaša ćiriličnim pismom te se također čuva u Vatikanskoj apostolskoj knjižnici, pod signaturom Borg. Ill. 12.
Sovićeva korespondencija otkriva njegov interes i ljubav prema crkvenoslavenskomu jeziku i njegovoj baštini te neke od njegovih znanstvenih zabluda o nastanku glagoljice i razvoju slavenskih jezika.
Keywords
Matej Sović; Alberto Fortis; glagoljični kodeksi; rijetke knjige
Hrčak ID:
325743
URI
Publication date:
31.12.2024.
Visits: 25 *