Original scientific paper
https://doi.org/10.21857/y26kecg5z9
Incidencija privremene amnezije u bolesnika hospitaliziranih u KBC Split od siječnja do prosinca 2019. godine
Lucija Akrap
; Split-Dalmatia County Institute of Emergency Medicine, Split, Croatia
*
Gordan Džamonja
; Department of Neurology, UHC Split, Split, Croatia
* Corresponding author.
Abstract
Uvod: Cilj ovog istraživanja bio je prikazati učestalost i recidiv prolazne globalne amnezije (TGA) te identificirati potencijalne etiološke čimbenike.
Materijali i metode: Ova retrospektivna studija uključila je 139 bolesnika s dijagnozom TGA između 1. siječnja 2015. i 31. prosinca 2019. na Klinici za neurologiju KBC-a Split. Pregledom protokola i arhive povijesti bolesti prikupili smo sljedeće podatke o bolesnicima: osnovne demografske karakteristike (dob i spol), trajanje amnezije, okolnosti nastanka amnezije, popratne simptome i komorbiditete. Za statističku analizu koristili smo deskriptivne statističke metode, Hi-kvadrat (χ2) test i t-test.
Rezultati: Ukupno je 39,6% pacijenata bilo muškaraca, a 60,4% žena. Prosječna dob pri postavljanju dijagnoze TGA bila je 65 godina. Prosječna godišnja stopa incidencije TGA u promatranom razdoblju bila je 6,12/100.000 osoba. Pojava TGA bila je značajno veća ujutro. Medijan trajanja amnezije bio je 1 sat. Najčešći simptomi povezani s poremećajem pamćenja bili su glavobolja, mučnina i vrtoglavica. U 9,4% bolesnika TGA se pojavio nakon aktivnosti povezanih s Valsalvinim manevrom. Depresija ili anksioznost bila je prisutna u 5,8%, a migrena u 5,04% bolesnika. Stopa recidiva TGA bila je 8,6%.
Zaključci: Etiologija epizodne disfunkcije kratkotrajnog pamćenja može biti multifaktorska i zahtijeva daljnje istraživanje radi pojašnjenja.
Keywords
epidemiologija, incidencija, neurologija, prolazna globalna amnezija, Hrvatska
Hrčak ID:
326020
URI
Publication date:
20.12.2024.
Visits: 0 *