Skip to the main content

Original scientific paper

https://doi.org/10.24141/2/8/2/5

Znanje O Kardiopulmonalnoj Reanimaciji I Upotrebi Automatskoga Vanjskog Defibrilatora U Općoj Populaciji

Magdalena Kos ; Rotim Polyclinic, Zagreb, Croatia
Mario Dokić ; Special Hospital Neurospine, Zagreb, Croatia
Cecilija Rotim ; Rotim Polyclinic, Zagreb, Croatia
Adriano Friganović orcid id orcid.org/0000-0002-9528-6464 ; University of Applied Health Sciences, Zagreb, Croatia *

* Corresponding author.


Full text: english pdf 281 Kb

page 121-130

downloads: 0

cite


Abstract

Uvod. Iznenadni srčani zastoj predstavlja znatan javnozdravstveni problem u cijelom svijetu. Laici su često prvi koji odgovaraju u hitnim slučajevima. Od presudne je važnosti pravodobno prepoznavanje unesrećene osobe i pružanje pomoći. Edukacija o osnovnim postupcima održavanja života ključna je za smanjenje smrtnosti među pogođenim pojedincima, uz rješavanje straha laika od izvođenja kardiopulmonalne reanimacije.

Cilj. Procijeniti znanje hrvatskih građana o osnovnim postupcima održavanja života i poznavanje upotrebe automatskoga vanjskog defibrilatora.

Metode. Provedeno je presječno istraživanje u kojem je sudjelovalo 597 ispitanika u Hrvatskoj od studenoga 2022. do travnja 2023. Istraživanje je provedeno s pomoću online upitnika distribuiranog putem platformi društvenih medija. U upitniku je primijenjena kombinacija anketa Atlagić K. i Al Haliq. Dobiveni rezultati prikazani su u frekvenciji i postotku ispitanika. Kontinuirane varijable prikazane su s pomoću srednje vrijednosti i standardne devijacije.

Rezultati. Većina ispitanika (89,9 %) pohađala je tečaj prve pomoći. Polovica ispitanika (56,3 %) izrazila je spremnost pružiti pomoć unesrećenoj osobi. Visoki postotak ispitanika (87,4 %) prepoznao je kompresiju prsnog koša kao najvažniju mjeru tijekom srčanog zastoja. Samo 52,8 % ispitanika bilo je svjesno omjera kompresije i ventilacije od 30 : 2. Kad je riječ o tome tko smije primjenjivati automatski vanjski defibrilator, samo 35,2 % ispitanika zna da ga može primjenjivati svatko. Uočena je statistički značajna razlika u stupnju obrazovanja ispitanika, pri čemu su oni s osnovnom školom najmanje spremni za primjenu mjera spašavanja života.

Zaključak. Ispitanici su pokazali spremnost za pružanje prve pomoći; međutim, postojala je praznina u znanju unatoč pohađanju tečajeva prve pomoći. To naglašava potrebu za uvođenjem edukativnih inicijativa usmjerenih na jačanje znanja građana o pružanju prve pomoći.

Keywords

osnovno održavanje života, automatski vanjski defibrilator, znanje, stanovništvo

Hrčak ID:

326203

URI

https://hrcak.srce.hr/326203

Publication date:

24.12.2024.

Article data in other languages: english

Visits: 0 *