Skip to the main content

Original scientific paper

https://doi.org/10.24141/2/8/2/10

Povezanost Koncentracije Fekalnog Gip-A S Tkivnom Transglutaminazom Kod Bolesnika S Celijakijom

Cecilija Rotim ; University of Applied Health Sciences, Zagreb, Croatia *
Biljana Filipović ; University of Applied Health Sciences, Zagreb, Croatia
Snježana Čukljek ; University of Applied Health Sciences, Zagreb, Croatia
Mara Županić ; University of Applied Health Sciences, Zagreb, Croatia
Damir Važanić ; University of Applied Health Sciences, Zagreb, Croatia
Danijela Kundrata ; General Hospital “Dr. Ivo Pedišić”, Sisak, Croatia

* Corresponding author.


Full text: english pdf 434 Kb

page 179-187

downloads: 0

cite


Abstract

Uvod. Celijakija je autoimuni poremećaj uzrokovan unosom glutena kod genski predisponiranih osoba. Glutenski imunogeni peptidi (GIP) u stolici i tkivna transglutaminaza (tTG) ključni su biomarkeri za praćenje unosa glutena i imunosnog odgovora. Unatoč sve češćoj primjeni GIP-a za procjenu pridržavanja bezglutenske prehrane (GFD), njihova povezanost s tTG-om nije u potpunosti razjašnjena. Bolje razumijevanje ovog odnosa moglo bi unaprijediti praćenje bolesnika s celijakijom.

Cilj. Procijeniti koncentracije fekalnog GIP-a kod bolesnika s celijakijom, ispitati njihovu povezanost s razinama tTG-a te procijeniti korisnost kombiniranja ovih biomarkera za upravljanje celijakijom.

Metode. Ovo presječno istraživanje uključilo je 60 bolesnika s celijakijom na GFD-u i 10 zdravih kontrola. Koncentracije fekalnih i serumskih GIP-a kvantificirane su testom ELISA, dok su razine tTG-a mjerene serološki. Za statističke analize primijenjeni su Mann-Whitneyjev U-test za usporedbu skupina te Spearmanov koeficijent korelacije za procjenu odnosa između biomarkera.

Rezultati. Medijan koncentracije fekalnog GIP-a kod bolesnika s celijakijom bio je značajno niži (39,0 ng/g) u usporedbi s kontrolnom skupinom (474,2 ng/g; p<0,001), što potvrđuje pridržavanje BGP-a. Slično tome, serumski GIP bio je niži kod bolesnika s celijakijom (p<0,001). Nije utvrđena značajna povezanost između razina GIP-a i tTG-a (ρ=0,114, p=0,387), što ukazuje na to da mjere različite aspekte aktivnosti bolesti.

Zaključak. Ova studija posebno je procjenjivala koncentracije fekalnog GIP-a u bolesnika s celijakijom i njihovu korelaciju s razinama tTG-a. Naši rezultati ne pokazuju značajnu korelaciju, što ukazuje na to da ovi biomarkeri procjenjuju različite aspekte aktivnosti bolesti. Studija potvrđuje osjetljivu prirodu GIP-a za detekciju unosa glutena i ulogu tTG-a u reflektiranju imunosnog odgovora i oštećenja sluznice. Integrirana upotreba ovih biomarkera može poboljšati upravljanje i praćenje celijakije, omogućujući precizniju procjenu pridržavanja prehrane i imunosne aktivnosti.

Keywords

celijakija, bezglutenska prehrana, transglutaminaze

Hrčak ID:

326245

URI

https://hrcak.srce.hr/326245

Publication date:

24.12.2024.

Article data in other languages: english

Visits: 0 *