Skip to the main content

Meeting abstract

S.E.M. raščlamba međudjelovanja Green OR-a i dentina

I. Azinović
I. Turner
M. Krznarić
I. Aunedi


Full text: croatian pdf 55 Kb

page 301-302

downloads: 632

cite

Full text: english pdf 50 Kb

page 302-302

downloads: 541

cite


Abstract

Svrha ovoga rada bila je ispitati međuodnos desenzibilizatora dentina Green Ora i restorativnih materijala uporabljenih kod adhezijskih preparacija te možebitni učinak na sposobnost adhezije tih materijala na caklinu i dentin. Green Or se rabi za smanjenje bolne preosjetljivosti zuba, tako da uzrokuje mehaničko zatvaranje dentinskih tubulusa ili inhibira repolarizaciju neurona. Mehaničko zatvaranje dentinskih tubulusa postiže se stvaranjem kompaktnoga kristaličnog precipitata, koji pokriva površinu izloženoga dentina, a depolarizacija neurona postiže se otpuštanjem kalijeva iona.
Ispitivanje je provedeno na 6 humanih trećih molara izvađenih zbog ortodontskih ili parodontoloških indikacija. Zubi su podijeljeni na tri skupine od dva zuba s obzirom na materijal uporabljen za ispun: tekući i mikro-hibridni kompozit ili srebrni amalgam. U svakoj smo skupini na zidove dentinskoga kaviteta aplicirali desenzibilizator Green Or te S.E.M. raščlambom, pri velikom stupnju povećanja, promatrali kakav je njegov utjecaj na spoj između dentina i restorativnoga materijala. Svi su se uzorci proučavali na Skening Elektronskom Mikroskopu (S.E.M.) Zavoda za kontrolu kvalitete Pliva u Zagrebu.
Rezultati S.E.M. raščlambe pri velikom stupnju povećanja, u sve tri proučavane skupine zuba, pokazuju usku povezanost primijenjenih materijala s caklinom i dentinom. Mikroskopiranje spojišta dentina i materijala korištenih za ispun u Grupi A i B pokazalo je da upotreba green ora ne ometa adhezijsku sposobnost adhezivno-kompozitnih materijala za dentinsku plohu niti utječe na brtvljenje cakline i dentina. Sloj desenzibilizatora nerazlučivo je povezan sa slojem adheziva i kompozita što omogućuje čvrsto prianjanje na dentinske zidove kaviteta. Rezultati dobiveni u skupini C, u kojoj je upotrijebljen srebrni amalgam kao materijal za punjenje, pokazuju da Green Or također nije utjecao na adheziju slitine za stjenke cakline i dentina.
Prema mnogim autorima upotreba Green Ora kao podloge kod kompozitnih ili amalgamskih ispuna nije smanjivala adhezijsku sposobnost spomenutih restorativnih materijala. Rezultati dobiveni u istraživanju pokazuju da Green Or stvara sloj koji jednolično prekriva i zatvara dentinske tubuluse i omogućuje dobru izolaciju dubokih dijelova dentina od restorativnih materijala. Time se postiže zadovoljavajuće brtvljenje dentinskih tubulusa i smanjuje dentinska preosjetljivost na intraoralne nociceptivne stimulanse, gotovo u njezinoj akutnoj fazi. Promatranje različitih dijelova dentina na skening elektronskom mikroskopu (S.E.M.) pokazuje da desenzibilizator dentina uspostavlja zadovoljavajuću i snažnu povezanost s različitim adhezivnim materijalima ili sa srebrnim amalgamom uporabljenima u istraživanju.

Keywords

Hrčak ID:

3049

URI

https://hrcak.srce.hr/3049

Publication date:

15.9.2003.

Article data in other languages: english

Visits: 2.249 *