Meeting abstract
Pilokarpin-hidroklorid ima kratkotrajan učinak u liječenju kserostomije
A. Hladki
Ivan Alajbeg
Ana Cekić-Arambašin
Iva Alajbeg
Abstract
Kserostomija, tj. suhoća usta jest stanje uglavnom uzrokovano uzimanjem lijekova, imunološkim bolestima (Sy. Sjoegren) ili radioterapijom tumora usta i glave. Postoje mnogi ali ne dovoljno učinkoviti terapijski postupci, uključujući i uporabu agonista muskarinskih receptora pilokarpin- hidroklorida. U Hrvatskoj liječenje salivarne hipofunkcije polikarpin-hidrokloridom još nije uvedeno.
U ovome istraživanju cilj je bio ocijeniti učinak peroralne uporabe pilokarpina na male žlijezde slinovnice i ukupnu salivaciju te nadzirati moguće neželjene pojave i subjektivni odgovor bolesnika na terapiju. Bio je to jednostruko slijepi placebo pokus. Deset bolesnika s kserostomijom sudjelovalo je u pokusu. Isključeni su bolesnici sa srčanim i plućnim bolestima te oni kojima se tijekom uključenog ispitivanja 7 dana prije pokusa kemijskom stimulacijom C-vitaminom nije povećao salivarni tok. Pokus je obuhvaćao 7 uzastopnih mjerenja količine sline u vremenskim razmacima od 15 do 30 min, od vremena neposredno prije i nakon jedinstvene doze 5 mg pilokarpin- hidroklorida (5 kapi otopine, Pilokarpin 2%, Pliva, hrvatska). Sekrecija malih slinovnica mjerena je na donjoj usni i nepcu s pomoću Periotrona (Oraflow, Plainview, SAD), a ukupna salivacija mjerna je s piomoću graduiranih epruveta. Svaki je ispitanik ispunio jednostavan upitnik o subjektivnoj percepciji liječenja i o možebitnim nuspojavama. Sljedeći je tjedan procedura ponovljena, ali tada je umjesto pilokarpina upotrebljena dekspantenolna otopina (D-panthenol, Ljekarne Zagreb, Hrvatska) kao placebo.
Pilokarpin je povećao slivaciju i poboljšao simptome u svakog bolesnika. Razlike u sekreciji sline bile su statistički znatne i u usporedbi sa stanjem prije ordiniranja pilokarpina i u usporedbi s placebom (p = 0,01). Nije bilo zabilježenih nepoželjnih pojava ni nakon ordiniranja pilokarpina ni nakon placeba. Nakon poboljšanja salivacije učinak pilokarpina se vremenom smanjuje, što je zabilježeno tijekom promatranja bolesnika.
Uzimajući u obzir kontraindikacije i neželjene učinke, rezultati našeg ispitivanja upućuju da bi se pilokarpin trebao redovito upotrebljavati u liječenju kserostomije.
Keywords
Hrčak ID:
3268
URI
Publication date:
15.9.2003.
Visits: 5.077 *