Meeting abstract
Učinak terapijskoga lasera (LLLT) na Candidu albicans u dva bolesnika s protetskim stomatitisom
M. Maver-Bišćanin
Marinka Mravak-Stipetić
Vjekoslav Jerolimov
Abstract
Protetski stomatitis jedna je od vrlo čestih upala sluznice nepca koja se javlja u nositelja stomatoloških proteza, a povezano s infekcijom gljivicama Candidom albicans. Predloženi su različiti terapijski postupci u liječenju protetskoga stomatitisa od kojih ni jedan nije pokazao potpuni ni trajniji terapijski učinak.
Svrha rada bila je ispitati i prikazati učinak terapijskoga lasera na rast gljivice Candide albicans i upalu sluznice nepca u dva bolesnika s protetskim stomatitisom.
Dva ispitanika s protetskim stomatitisom kod kojih je dijagnosticirana upala sluznice nepca stupnja II po Newtonu liječeni su niskoenergetskim (terapijskim) poluvodičkim laserom (BTL 2000, Prag, Češka) različitim valnim duljinama (685 nm i 830 nm) tijekom 5 dana uzastopce. Palatalna sluznica i akrilatna baza proteze u oba je bolesnika obasjana terapijskom sondom na udaljenosti od 0,5 cm od površine s različitim vremenom trajanja terapije ovisno o valnoj duljini: tijekom 5 minuta s valnom duljinom 830 nm, (3,0 J/cm2, W = 30 mW) i 10 minuta s valnom duljinom 685 nm (3,0 J/cm2, W =
30 mW). Prije terapije laserom sa sluznice nepca i proteze uzet je ubrisak za kulturu na Candidu albicans. Učinak terapijskog lasera na rast gljivica in vivo procijenjen je semikvantitativno po završetku terapije laserom brojem kolonija na agar ploči po Olsenu. Intenzitet upale procijenjen je kliničkim kriterijima.
Nakon terapije laserom zapaženo je da je smanjen broj kolonija na agar pločama, a upale sluznice nije bilo.
Terapijski laser pokazao je dobar klinički učinak u tretmanu protetskoga stomatitisa.
Keywords
Hrčak ID:
3449
URI
Publication date:
15.9.2003.
Visits: 2.408 *