Conference paper
RAZVOJNE MOGU]NOSTI MARIKULTURE U REPUBLICI HRVATSKOJ
I. Katavić
T. Vodopija
Abstract
Snažnija razvojna kretanja u nacionalnoj marikulturi, koja bi bila sukladna našim raspoloživim prirodnim potencijalima, izostala su, što je prije svega posljedica nesigurne političke i makroekonomske okoline u kojoj se marikultura razvijala. Ova se ocjena prije svega odnosi na kavezni uzgoj bijele morske ribe i školjaka, dok je uzgoj krupne pelagičke ribe u velikom zamahu. Taj je zamah posljedica rastućih potreba japanskoga tržišta za ovim oblikom proizvodnje, premda se može očekivati postupna stagnacija zbog strogih ograničenja izlova koji je podloga za daljnji uzgoj.
Valja očekivati daljnji nastavak razvoja marikulture kontroliranim uzgojem postojećih i uvođenjem novih, autohtonih vrsta riba i školjkaša, uz stalne napore da se poboljša konkurentnost proizvoda na domaćem i stranom tržištu, reduciranjem ulaznih troškova, poboljšanjem kakvoće proizvoda i stalnim unapređenjem ekoloških i zdravstvenih standarda. Potrebno je stvoriti pretpostavke za unapređenje programa kaveznog uzgoja tuna, s osobitom pozornošću na ekološke aspekte ove proizvodnje.
Predstoji modernizacija sektora proizvodnje lubina i komarče, osnaženje temeljne infrastrukture i logistike, te sustavna potpora istraživačkim i razvojnim programima marikulture. Tako će marikultura trajno pridonositi opskrbljenosti tržišta vrijednim proizvodima mora, gospodarskom rastu, trgovini i poboljšanju životnog standarda ruralnih, napose otočnih zajednica.
Keywords
marikultura; lubin; komarča; tuna; plutajući kavezi; potencijali
Hrčak ID:
4477
URI
Publication date:
28.6.2001.
Visits: 3.091 *