Original scientific paper
https://doi.org/10.2478/10004-1254-61-2010-2055
Učinkovitost u zadacima fine motorike i prostornih odnosa tijekom menstrualnog ciklusa
Nataša Šimić
orcid.org/0000-0002-4215-3668
; Department of Psychology, University of Zadar, Zadar, Croatia
Andrea Tokić
; Department of Psychology, University of Zadar, Zadar, Croatia
Marina Peričić
; Department of Psychology, University of Zadar, Zadar, Croatia
Abstract
Različita su istraživanja pokazala promjene učinkovitosti tijekom menstrualnog ciklusa. U zadacima u kojima su uspješnije žene, najveća učinkovitost događa se tijekom kasne folikularne ili srednje lutealne faze. U zadacima u kojima su pak uspješniji muškarci najveća je učinkovitost nađena u menstrualnoj fazi. Na osnovi uporabe zadataka fi ne motorike i prostornih zadataka različitih razina kompleksnosti, cilj ovog istraživanja bio je ispitati utjecaj menstrualnog ciklusa na kognitivne funkcije.
U istraživanju je sudjelovalo dvadeset ispitanica, dobi od 18 do 21 godinu, s redovitim menstrualnim ciklusima (28 do 30 dana). Ispitanice su izvodile O’Connorov deksterimetar i zadatke mentalne rotacije tijekom menstrualne, kasne folikularne i srednje lutealne faze. Prije izvođenja zadataka, u svakoj fazi ciklusa primijenjen je Spielbergerov upitnik stanja anksioznosti. Nakon izvođenja zadataka, ispitanice su procjenjivale njihovu težinu na Borgovoj skali.
Rezultati su pokazali najbolju učinkovitost u oba zadatka u fazi visokih razina spolnih hormona (srednja lutealna faza). Stanje anksioznosti i procijenjene težine zadataka bili su najviši u menstrualnoj fazi, kada su razine spolnih hormona najniže.
Keywords
estrogen; fine motoričke vještine; progesteron; prostorne sposobnosti; stanje anksioznosti
Hrčak ID:
62464
URI
Publication date:
21.12.2010.
Visits: 3.012 *