Revija za sociologiju, Vol. 22 No. 1-2, 1991.
Izvorni znanstveni članak
Kulturni õikos i alternativni koncepti; Utjecaj obrazovanja, religije i nacije
Ivan Cifrić
; Filozofski fakultet, Zagreb
Sažetak
Autor polazi od teze o postojanju kulturnog õikosa koji definira preko prostornih, socijalnih (porodičnih) i individualnih obilježja. Istražuje utjecaj tih obilježja na preferiranje globalnih koncepata (nazvanih alternativnim). Koncepti su definirani kao socijalnoekološke orijentacije i to: antropocentrizam, naturalizam i dinamička ravnoteža.
Na osnovu empirijskog istraživanja izdvojena su tri subuzorka. U prvom su ispitanici čiji roditelji imaju isti stupanj obrazovanja, u drugom roditelji pripadaju istoj vjeroispovijesti a u trećemu roditelji pripadaju istoj vjeroispovijesti a ispitanik »adekvatnoj« nacionalnosti, (npr pravoslavni — Srbi, katolici — Hrvati itd). Tako autor pored drugih obilježja posebno testira utjecaj obrazovanja, religije i nacionalnosti na opredjeljenja o trima globalnim konceptima. Rezultati istraživanja pokazuju da se najveći postotak (preko 70%) ispitanika opredjeljuje za koncept »dinamičke« ravnoteže, jedna četvrtina za »naturalistički« i ostali za »antropocentrički « koncept Nacionalna pripadnost ne pokazuje statistički značajne razlike, kao što se pokazuju kod obrazovanja i vjeroispovijesti roditelja, te stava ispitanika prema religiji.
U članku se objašnjavaju različitosti utjecaja prostornih, porodičnih i individualnih obilježja tj. utjecaj kulturnog õikosa. Obrazovanje utječe na poticanje alternativa dok religijska socijalizacija različitih vjeroispovijesti djeluje reproduktivno i univerzalistički.
Ključne riječi
Hrčak ID:
155130
URI
Datum izdavanja:
30.6.1991.
Posjeta: 1.234 *