Izvorni znanstveni članak
KVALITETA VODE I EKTOPARAZITARNE BOLESTI CIPRINIDNIH RIBA
M. Tomec
Hacmanjek M.
Z. Teskeredžić
E. Teskeredžić
R. Čož-Rakovec
Sažetak
U velikim šaranskim ribnjačarstvima rabi se voda iz većih površinskih vodotoka, koji su pod utjecajem industrijskih i urbanih onečišćivača, što pogoršava zoohigijenske uvjete uzgojne sredine. Kvaliteta uzgojne sredine izravno utječe na rast, kondicijsko i zdravstveno stanje riba.
Svrha je rada bila istražiti sustav fitoplanktona i fizikalnokemijskih pokazatelja kvalitete vode u odnosu na pojavu ektoparazitoza u ciprinidnim ribnjacima.
Istraživanja su provedena od svibnja do rujna 1992. na ribnjačarstvima »Narta- i »Blatnica«. U ribnjacima je glavni nasad bio trogodišnji šaranski mlađ. Kvalitativna i kvantitativna obrada fitoplanktona, te osnovnih fizikalno- kemijskih pokazatelja obavljena je metodama koje se primjenjuju u limnologiji. Zdravstveni je pregled riba obuhvatio opće kliničke, mikroskopske i patoanatomske pretrage.
U sastavu fitoplanktona sudjelovale su vrste iz skupina: Cyanobacteria (Cyanophyta), Euglenophyta, Pyrrophyta, Chrysophyta i Chlorophyta. Iako je bilo indikatora jačeg i slabijeg onečišćenja vode, prevladavali su predstavnici beta-mesosaprobnog stupnja. Dobivene vrijednosti fizikalnokemijskih pokazatelja kretale su se u granicama karakterističnima za ciprinidne ribnjake. Izuzetak je koncentracija otopljenog kisika u vodi, koja je bila dosta niža od optimalne koncentracije za ciprinide, a iznosila je 1,4 mg˙l-1 (ribnjak 9). Na osnovi zdravstvenoga pregleda riba od ektoparazita utvrđeni su predstavnici rodova Trichodina, Argulus, Dactylogyrus i Gyrodactylus, ektoparaziti koji se uglavnom pojavljuju prilikom pogoršanja kvalitete vode, loših zoohigijenskih uvjeta u ribnjacima i povišene temperature vode. Jača invadiranost ektoparazitima utvrđena je na ribama iz ribnjaka 9 ili 1O.
Ključne riječi
kvaliteta vode; fitoplankton; šarani; parazitarne bolesti
Hrčak ID:
47796
URI
Datum izdavanja:
20.12.1995.
Posjeta: 2.045 *