Ozna/Udba: popisi neprijatelja i njihova kategorizacija (1940-ih i 1950-ih)
DOI:
https://doi.org/10.22586/csp.v49i1.6Ključne riječi:
Hrvatska; Demokratska Federativna Jugoslavija; Federativna Narodna Republika Jugoslavija; Odjeljenje za zaštitu naroda; Uprava državne bezbjednosti; Komunistička partija JugoslavijeSažetak
U članku se prikazuje kako je partizanski pokret na čelu s Komunističkom partijom Jugoslavije pomoću svoje sigurnosno-obavještajne službe u vrijeme rata i nakon preuzimanja vlasti prikupljao podatke o neprijatelju i kategorizirao ih prema različitim kriterijima, od vojnih do političkih. Na početku rata tim se pitanjima nije posvećivala posebna pozornost, no jačanjem partizanskih jedinica, tj. Narodnooslobodilačke vojske i partizanskih odreda Jugoslavije, poslije Jugoslavenske armije, te stavljanjem većih područja pod njihovu kontrolu jačala je potreba sustavnoga vođenja takve evidencije, napose potkraj i nakon završetka rata uspostavljanjem Demokratske Federativne Jugoslavije, a nakon izbora ujesen 1945. Federativne Narodne Republike Jugoslavije. Autor prikazuje kako se razvijao sistem izrade popisa i kategorizacija neprijatelja na temelju ključnih dokumenata o utemeljenju sigurnosno-obavještajnoga sustava, uputa vodstva sigurnosno-obavještajnoga sustava i izvješća sigurnosno-obavještajnih tijela na primjeru Hrvatske, napose od osnivanja obavještajnih centara potkraj 1942., osnivanja Odjeljenja za zaštitu naroda u svibnju 1944., njegove reorganizacije i osnivanja Uprave državne bezbjednosti u ožujku 1946. sve do, koliko to dostupni dokumenti dopuštaju, 1950-ih.
##submission.downloads##
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Copyright (c) 2017 autori i časopis
Ovaj rad licenciran je pod Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Nositelji autorskih prva su izdavač Hrvatski institut za povijest i autori. Časopis za suvremenu povijest je časopis u otvorenom pristupu. Sadržaj časopisa u cijelosti je besplatno dostupan. Korisnici smiju čitati, preuzimati, kopirati, distribuirati, tiskati, pretraživati ili stavljati poveznice na materijal te mijenjati, preoblikovati i prerađivati materijal ili ga koristiti na druge zakonite načine, sve dok odgovarajuće citiraju izvornik, sukladno Creative Commons licenci CC BY-NC. Radove objavljene u Časopisu za suvremenu povijest dozvoljeno je pohranjivati u institucijske i tematske repozitorije uz osiguravanje poveznica na web stranice časopisa i Hrčka. Časopis autorima ne naplaćuje objavu radova. Uredništvo ne odgovara za navode i gledišta iznesena u pojedinim prilozima.