Politički i medijski sukobi Senja i Rijeke oko djelovanja parobrodarskih društava na početku XX. stoljeća
DOI:
https://doi.org/10.22586/csp.v49i1.11Ključne riječi:
Hrvatsko parobrodarsko društvo u Senju; parobrodarsko društvo Ungaro-Croata; Josip Gržanić; Hrvat; Novi list; Frano SupiloSažetak
Krajem XIX. i početkom XX. stoljeća prostor Hrvatskoga primorja i Podgorja obilježen je snažnim razvojem parobrodarstva kao nove, ključne grane razvoja dviju velikih sjevernojadranskih luka – Rijeke i Senja. Dok pomorska i gospodarska važnost Senja vidljivo opada, Rijeka, kao ključna mađarska luka, počinje ekonomski dominirati prostorom podno Velebita. Riječka parobrodarska društva, u čijim upravnim vijećima sjede hrvatski veleposjednici i trgovci, nastoje izgurati tradicionalno jaka pomorska društva iz Senja. Pomorski trgovački rat postupno je prešao i na burnu političku pozornicu s početka XX. stoljeća te tako postao još jedan u nizu elemenata za sukob Frankove Čiste stranke prava i Supilove politike “novoga kursa”. Sukobe su dodatno potpirivale ondašnje stranačke tiskovine, riječki Novi list i gospićki Hrvat. Ovaj rad kronološki prati uzroke, tijek i posljedice otvorenoga sukoba dviju političkih i ekonomskih struja. Rad stavlja naglasak i na djelovanje parobrodarskih društava, važnih ekonomskih subjekata u razvoju Hrvatskoga primorja i podvelebitskoga kraja.
##submission.downloads##
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Copyright (c) 2017 autori i časopis
Ovaj rad licenciran je pod Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Nositelji autorskih prva su izdavač Hrvatski institut za povijest i autori. Časopis za suvremenu povijest je časopis u otvorenom pristupu. Sadržaj časopisa u cijelosti je besplatno dostupan. Korisnici smiju čitati, preuzimati, kopirati, distribuirati, tiskati, pretraživati ili stavljati poveznice na materijal te mijenjati, preoblikovati i prerađivati materijal ili ga koristiti na druge zakonite načine, sve dok odgovarajuće citiraju izvornik, sukladno Creative Commons licenci CC BY-NC. Radove objavljene u Časopisu za suvremenu povijest dozvoljeno je pohranjivati u institucijske i tematske repozitorije uz osiguravanje poveznica na web stranice časopisa i Hrčka. Časopis autorima ne naplaćuje objavu radova. Uredništvo ne odgovara za navode i gledišta iznesena u pojedinim prilozima.