Vojno-geografska analiza taktičke zadaće Jaguar 1992. godine
DOI:
https://doi.org/10.22586/csp.v50i1.39Ključne riječi:
taktička zadaća Jaguar; brdo Križ: analiza vidljivosti; 3D kupole dometaSažetak
U radu je proveden segment vojno-geografskih analiza (vidljivost i domet) za položaj brda Križ u kontekstu oslobađanja okupiranih dijelova zadarskoga područja za vrijeme Domovinskoga rata. Poseban je naglasak stavljen na taktičku zadaću Jaguar, kojom je 22. veljače 1992. brdo oslobođeno od agresorskih snaga.
Osnovu za izvođenje prostornih analiza činio je digitalni model reljefa EU-DEM. Metodologija rada temelji se na primjeni ArcGIS for Desktop ekstenzije Military Analyst, čijom su primjenom izrađeni modeli vidljivosti s brda Križ i Sv. Martin. Radi vizualizacije suvremenih metoda operativne pripreme, primjenom alata Range Dome unutar ekstenzije ArcGlobe, izvedene su 3D kupole dometa onoga oružja koje je neprijatelj imao na raspolaganju. Krajobraz je rekonstruiran primjenom vizualnih tehnika na temelju podataka izvedenih metodom nadzirane klasifikacije multispektralnih LANDSAT snimki iz kolovoza 1992. godine. Specifičnost položaja, geomorfometrijska obilježja te tadašnji izgled širega područja brda Križ, uz izvedene analize vidljivosti, potvrđuju taktičku važnost koju je ta lokacija imala na zadarskom području. Oslobođenjem brda ostvareno je nekoliko ključnih ciljeva koji su pridonijeli stabilizaciji života na širem zadarskom području.
Primjena GIS metoda omogućila je izvođenje geoprostornih analiza i vizualizaciju te važne taktičke zadaće u kontekstu oslobađanja okupiranih dijelova, što može povećati razumijevanje same važnosti spomenute taktičke zadaće.
##submission.downloads##
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Copyright (c) 2018 autori i časopis
Ovaj rad licenciran je pod Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Nositelji autorskih prva su izdavač Hrvatski institut za povijest i autori. Časopis za suvremenu povijest je časopis u otvorenom pristupu. Sadržaj časopisa u cijelosti je besplatno dostupan. Korisnici smiju čitati, preuzimati, kopirati, distribuirati, tiskati, pretraživati ili stavljati poveznice na materijal te mijenjati, preoblikovati i prerađivati materijal ili ga koristiti na druge zakonite načine, sve dok odgovarajuće citiraju izvornik, sukladno Creative Commons licenci CC BY-NC. Radove objavljene u Časopisu za suvremenu povijest dozvoljeno je pohranjivati u institucijske i tematske repozitorije uz osiguravanje poveznica na web stranice časopisa i Hrčka. Časopis autorima ne naplaćuje objavu radova. Uredništvo ne odgovara za navode i gledišta iznesena u pojedinim prilozima.