Kultiviranje sociokulturnoga identiteta Bosne i Hercegovine kroz jezičnu politiku 1965. – 1973.
DOI:
https://doi.org/10.22586/csp.v53i3.18392Ključne riječi:
Bosna i Hercegovina; bosanskohercegovački standardnojezični izraz; diskurs; književnojezična politika; Srđan Janković; simpozij Jezička tolerancija u nastavi (u školama SR BiH)Sažetak
U radu autorica prati početak procesa izrastanja bosanskohercegovačke sociokulturne politike 60-ih i početkom 70-ih godina XX. stoljeća, čiji su inicijatori i protagonisti – političko rukovodstvo Bosne i Hercegovine i njemu bliska inteligencija – imali za cilj unutar idejno-političkih restrukturiranja koja su zahvatila Jugoslaviju u tom razdoblju i u kojem su republike, kao društveni i politički entiteti, zadobile puni legitimitet, političkom tijelu Bosne i Hercegovine, kao faktor njegove stabilnosti, osmisliti kulturni identitet. Fokus rada je na razvoju, idejnim metamorfozama i analizi diskursa kojim se nastoji utemeljiti zaseban jezični identitet bosanskohercegovačkoga društva i republike kao temelj njegova kulturnoga identiteta i emanacija njegove povijesne društvene osobitosti. Autorica u radu donosi prikaz povijesnoga konteksta iz kojega izrasta bosanskohercegovačka sociokulturna politika, tj. jezična politika kao njezin najvažniji segment, prikaz partijskih foruma te organizacijskih formi javnih rasprava preko kojih se utemeljuje, razvija i (pre)oblikuje idejni govor o bosanskohercegovačkoj društvenoj i kulturno-povijesnoj zasebnosti.
##submission.downloads##
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Copyright (c) 2021 autori i časopis
Ovaj rad licenciran je pod Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Nositelji autorskih prva su izdavač Hrvatski institut za povijest i autori. Časopis za suvremenu povijest je časopis u otvorenom pristupu. Sadržaj časopisa u cijelosti je besplatno dostupan. Korisnici smiju čitati, preuzimati, kopirati, distribuirati, tiskati, pretraživati ili stavljati poveznice na materijal te mijenjati, preoblikovati i prerađivati materijal ili ga koristiti na druge zakonite načine, sve dok odgovarajuće citiraju izvornik, sukladno Creative Commons licenci CC BY-NC. Radove objavljene u Časopisu za suvremenu povijest dozvoljeno je pohranjivati u institucijske i tematske repozitorije uz osiguravanje poveznica na web stranice časopisa i Hrčka. Časopis autorima ne naplaćuje objavu radova. Uredništvo ne odgovara za navode i gledišta iznesena u pojedinim prilozima.