Između urbanističke vizije i revizije Petogodišnjega plana: planiranje i gradnja naselja u Zagrebu za zaposlenike državnih poduzeća teške industrije (1949. – 1956.)
DOI:
https://doi.org/10.22586/csp.v56i1.27722Ključne riječi:
Petogodišnji plan; Zagreb; urbanizam; stanogradnja; radnička naselja; teška industrija; Prvomajska; Tvornica parnih kotlova; Jedinstvo; Rade KončarSažetak
Ciljevi i dinamika provedbe Petogodišnjega plana razvitka narodne privrede Federativne Narodne Republike Jugoslavije bili su ugroženi zbog posljedica sovjetske ekonomske blokade te nove političke i sigurnosne situacije nakon Rezolucije Informbiroa iz lipnja 1948. Stoga se 1949. pristupilo redukciji državnih investicija u privredu i stanogradnju u sklopu širega procesa revizije prve jugoslavenske petoljetke. Dio ušteda ostvaren je ukidanjem ili smanjivanjem sredstava i resursa prethodno namijenjenih podizanju naselja za zaposlenike državnih poduzeća u resoru saveznoga Ministarstva teške industrije. Usporavanje stanogradnje i tek djelomično dovršavanje planiranih naselja doprinosili su nepostojanosti i manjku kvalificiranih radnika u teškoj industriji. Rad se temelji na analizi i interpretaciji procesa planiranja i gradnje triju naselja u Zagrebu namijenjenih zaposlenicima poduzeća teške industrije saveznoga (općedržavnoga) značaja.
##submission.downloads##
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Copyright (c) 2024 autori i časopis
Ovaj rad licenciran je pod Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Nositelji autorskih prva su izdavač Hrvatski institut za povijest i autori. Časopis za suvremenu povijest je časopis u otvorenom pristupu. Sadržaj časopisa u cijelosti je besplatno dostupan. Korisnici smiju čitati, preuzimati, kopirati, distribuirati, tiskati, pretraživati ili stavljati poveznice na materijal te mijenjati, preoblikovati i prerađivati materijal ili ga koristiti na druge zakonite načine, sve dok odgovarajuće citiraju izvornik, sukladno Creative Commons licenci CC BY-NC. Radove objavljene u Časopisu za suvremenu povijest dozvoljeno je pohranjivati u institucijske i tematske repozitorije uz osiguravanje poveznica na web stranice časopisa i Hrčka. Časopis autorima ne naplaćuje objavu radova. Uredništvo ne odgovara za navode i gledišta iznesena u pojedinim prilozima.