O časopisu

UREDNIČKA POLITIKA 

IZDAVAČKA ETIKA

Časopis Diacovensia je znanstveni časopis koji izdaje Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu, Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Ovaj Pravilnik određuje odnose i definira etično ponašanje svih strana koje su uključene u objavljivanje: autora, urednika, recenzenata, izdavača i institucijskoga nositelja/ osnivača. Pravilnik o etičnom ponašanju i sprječavanju zlouporaba u časopisu Diacovensia. Teološki prilozi temelji se na primjerima dobre prakse koju preporuča Committee on Publication Ethics (COPE), prema COPE Conduct for Journal Editors. Pravilnikom se želi zajamčiti urednička odgovornost, poštenje, jednakost, zaštita privatnosti i transparentnost prilikom objavljivanja znanstvenih publikacija u časopisu Diacovensija.

OPĆE ODREDBE

Zaprimanje i objavljivanje radova

Uredništvo se sastaje jednom mjesečno i raspravlja o pristiglim člancima i recenzijama. Uredništvo odlučuje o znanstvenoj i teološkoj prikladnosti prijavljenih članaka za objavljivanje, prema definiranim metodološkim uvjetima. Svaki rad koji je poslan uredništvu za časopis, bit će uzet u obzir ukoliko udovoljava temeljnim metodološkim, znanstvenim i teološkim kriterijima koji su objavljeni u časopisu. Nakon što je rad prihvaćen, uredništvo šalje članak na dvije anonimne recenzije. Recenzente odabire uredništvo pri čemu se uzimaju u obzir znanstvene kvalifikacije recenzenata, podudarnosti njihova znanja i istraživanja s područjem na kojem se temelji članak koji se upućuje u recenzentski postupak Uredništvo vodi računa da recezent nije u „sukobu interesa“ s autorom prijavljenog članka. Uredništvo se ne mora slagati s preporukama recenzenata te za vrijeme postupka objavljivanja može odbiti proslijediti rad na recenzije ukoliko utvrdi da rad ne zadovoljava definirane kriterije časopisa ili ako utvrdi da je riječ o znanstvenom nepoštenju ili pak o plagijatu. Ukoliko recezent utvrdi da članak treba eventualnu doradu, članak se prosljeđuje autoru preko stručnog suradnika časopisa Diacovensije, ne otkrivajući ime recezenta. Recenzenti su istaknuti domaći i strani znanstvenici od kojih svi imaju titulu doktora znanosti. Časopis provodi uglavnom vanjski recenzijski postupak, s udjelom od preko 80 % vanjskih recenzenata.

Povjerljivost zaprimanja članaka i recezentskog postupka

Jamči se povjerljivost prema svim autorima i njihovim radovima od trenutka zaprimanja rada do objave. Uredništvo ne će obavijestiti ni jednu drugu stranku, osim uredništva, o recenzentima koji su dodijeljeni, ne će javno raspravljati o mogućim recenzentima koje namjeravaju angažirati u postupku recenziranja, a navedeni podaci ne će biti dostupni svim drugim stranama koje sudjeluju u procesu objavljivanja. Uredništvo također vodi računa da potencijalni recezent, u slučaju neprihvaćanja članka za recenziju ili nepravovremenog dostavljanja recenzije, drži neobjavljeni sadržaj u tajnosti. Neobjavljeni materijali i članci koji su predani u časopis označavat će se posebnim numeričkim oznakama kako bi se sačuvala privatnost i anonimnost autora i dodijeljenih recenzenata. Uredništvo ne smije za svoju osobnu korist upotrebljavati podatke iz zaprimljenih radova dok ti radovi ne postanu javno dostupni i ne će na bilo koji način koristiti privilegirane informacije koje se nalaze u radovima. Posebno će držati tajnim podatke do kojih je kroz svoja istraživanja došao autor.

Jednakost pristupa

Urednik će se prema svakom autoru odnositi jednako, neovisno o bilo kojim predrasudama utemeljenima na rasi, vjeri, spolu, rodu, godinama, političkoj opredijeljenosti ili geografskom porijeklu autora. Pojmovi koji se koriste u ovom Pravilniku, a koji imaju rodno značenje, bez obzira na to jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu obuhvaćaju na jednak način muški i ženski rod.

OBVEZE RECENZENATA

Recenzenti će, nakon prihvaćanja sudjelovanja u postupku recenziranja, u skladu s postojećim znanjima te uz što je više moguće objektivan postupak ocjene rada, pristupiti izradi recenzije. Svoju će prosudbu opisati u recenzentskom obrazcu. Ocjenjivanje rada ne smije se temeljiti na mjerilima koja nisu neposredno mjerodavna za objavljeni rad. Ukoliko recenzent u bilo kojem trenutku procijeni kako ne posjeduje dovoljna znanja ili da ne će uspijeti izvršiti povjererni mu zadatak u određenom vremenskom roku, da bi mogao nastaviti postupak recenziranja, dužan je o tome obavijestiti uredništvo u što kraćem roku. Recenzent o postupku recenzije i temi članka za koji treba napisati recenziju ne će davati javne informacije, odnosno neće o članku ili o podacima iz članka javno govoriti. Recenzenti će posebno voditi računa o mogućem pogrešnom citiranju ili plagiranju podataka ili izjava koje se nalaze u članku te će o svakom takvom slučaju informirati urednika, na temelju jasno potkrijepljenih činjenica i podataka, izravnim uvidom i opisom navedenog. Recenzenti će izbjegavati sukob interesa, a na poseban način bilo kakvu moguću povezanost s autorom ili institucijama koje su povezane s člankom.

OBVEZE AUTORA

Autori trebaju odgovarati za svoje intelektualno vlasništvo, te u članku detaljno navesti sve eventualne suautore na dostavljenom članku. Autorstvo rada se odnosi na osobe koje su pridonijele nastanku rada. Autori koji su predali rad na objavu obvezuju se da su svi koji su navedeni kao autori rada sudjelovali u njegovoj izradi sa svim navedenim afilijacijama. Autori su dužni voditi računa o znanstvenoj korektnosti te svjesnosti da članak već nisu prethodno negdje objavljivali. Autori se obvezuju predati autorski rad, pri čemu posebno moraju voditi računa o točnosti podataka, kao i referencama i osobama koje spominju u svom radu. Autor se obvezuje da je napisao i predao izvorni rad. Ukoliko koristi tuđe podatke, riječi, izjave, citate, odnosno ukoliko prenosi tuđe riječi ili rečenice, obvezuje se na dosljedno citiranje. Autor se obvezuje dostaviti izvorne rezultate istraživanja, uz prilagođene slike, grafove, tablice itd., kako bi se omogućila razvidnost recenzentima te olakšala priprema podataka prilikom objavljivanja. Ukoliko rad donosi istraživanja koja se odnose na djecu ili društveno osjetljive skupine, autori se obvezuju da su se prilikom provedbe istraživanja pridržavali svih zakonskih propisa, kao i etičkih kodeksa, koji definiraju obveze i odgovornosti istraživača. Autori moraju izbjegavati mogući sukob interesa bilo koje naravi, pogotovo onaj koji je mogao utjecati na rezultate njihova rada. Ukoliko autor naknadno utvrdi veliku pogrešku u svom radu (npr. pogrešno citiranje, pogrešni podaci…), obvezan je u što kraćem roku o tome obavijestiti urednika neovisno o tome u kojoj se fazi objave nalazi sporni rad.

OBVEZE IZDAVAČA

Izdavač se obvezuje da će prilikom objave časopisa omogućiti anonimnost recenzentskog postupka te da kroz proces obrade podataka i prilagodbe za tisak ni na koji način neće razotkriti sadržaj svakoga pojedinog broja prije nego što bude dovršen postupak tiska i distribucije. Izdavač se obvezuje da će nastojati objavljivati godišnju nakladu časopisa unutar aktualne godine, te da će autore zaprimljenih članaka nastojati pravodobno obavijestiti o recezentskoj prosudbi dodijeljene kategorizacije rada te o vremenu u kojem će članak izaći. Članovi uredničkog vijeća ne će zlouporabiti svoj položaj u uredničkom vijeću i primiti bilo koji oblik materijalne ili neke drugi koristi te zlouporabiti ovlast i položaj radi ostvarenja neke koristi za sebe ili neku drugu osobu. Članovi uredničkog i znanstvenog vijeća obvezuju se prijaviti svaku uočenu nedosljednost i odstupanje od odrebi navedenih u ovom pravilniku. Uredništvo se obvezuje da će poštivati sve navedene stavke definirane ovim Pravilnikom te eventualno uočene nove etičke prijepore, nastojati prilagoditi njegovom poboljšanom verzijom.

POSTUPAK OBJAVLJIVANJA RUKOPISA (KORAK PO KORAK)

1. Primitak rukopisa i urednička provjera

Urednik ili stručni suradnik zaprimaju rukopis i pravodobno šalju autoru potvrdu o primitku rukopisa u roku od tri radna dana. Uredničko vijeće procjenjuje je li rad u obliku u kojemu je zaprimljen prikladan za objavljivanje u časopisu i hoće li ga se uputiti u recenzijski postupak. Svoju odluku (prihvaćanje ili odbijanje rada) i eventualne zahtjeve Uredničko vijeće pravodobno priopćava autoru. Od autora se u ovoj fazi može zahtijevati tehnička i/ili metodološka dorada rada prema uputama u ovom dokumentu. Urednička provjera uključuje i provjeru izvornosti rada. S ciljem osiguravanja najviših etičkih i znanstvenih standarda kvalitete znanstvenih radova, izvornost sadržaja svih rukopisa uzetih u razmatranje za objavljivanje u ovom časopisu podvrgava se provjeri putem alata Turnitin. Uredničko vijeće zadržava pravo odbijanja radova prije upućivanja u postupak recenzije /povlačenja objavljenih radova u skladu s uputama o povlačenju radova ukoliko postoji jasan dokaz o neetičnosti u istraživanju, te u slučaju da su podatci prezentirani u radu nepouzdani, prethodno objavljeni u drugoj publikaciji bez odgovarajućeg citiranja te dijelom ili u cijelosti plagirani ili autoplagirani.

2. Recenzijski postupak

Svi rukopisi koji prođu prvu uredničku kontrolu šalju se na dvostruku slijepu recenziju kojom se ne otkriva ni identitet autora, ni recenzenata. Prije slanja stručni suradnik kompletan rukopis anonimizira tako da se u sadržaju dokumenta koji se šalje recenzentima uklone sve informacije koje mogu otkriti identitet autora, te se informacije o identitetu uklone i iz karakteristika elektroničkoga dokumenta. U slučaju jedne negativne recenzije ili oprečnih ocjena članka, Uredničko vijeće je slobodno potražiti mišljenje drugih (trećeg, četvrtog…) recenzenata. Članak može biti odbijen nakon završenog recenzijskog postupka u slučaju da su: negativne obje recenzije, dvije (od tri) ili, čak, ako je negativna samo jedna (od dvije), ali se procjena Uredničkoga vijeća priklanja negativnoj recenziji i/ili je druga recenzija pozitivna, ali s velikim brojem primjedbi i zahtijevanih izmjenâ. Ako su recenzije pozitivne, nastavlja se s postupkom. 

3. Dorada rukopisa

Ukoliko postoje izmjene koje recenzent ili oba recenzenta zahtijevaju kao uvjet za objavljivanje, Uredničko vijeće će autoru uputiti dio ili, po potrebi, cijelu recenziju (anonimnu) s uputama i primjedbama. Ako autor ne unese izmjene ili se ne očituje u roku koji mu odredi Uredničko vijeće, objavljivanje članka se odgađa, odnosno članak se premješta u neki od sljedećih brojeva; a u slučaju da se autor potpuno ogluši, članak ne će biti objavljen. Nakon što autor ispravi rukopis, glavni i odgovorni urednik provjerava izmjene i po potrebi šalje rad recenzentima na uvid. Ukoliko autor nije suglasan s traženim izmjenama i/ili dopunama ima pravo povući svoj rad.

4. Lektura

Nakon što je postupak recenziranja dovršen i sve eventualne izmjene unesene, članak se upućuje na lekturu. Uredničko vijeće zadržava pravo na izmjene rukopisa u svrhu prilagodbe standardima hrvatskoga jezika odnosno kada je u pitanju rad na nekom od stranih jezika, odgovarajućem stranom jeziku. U ovoj je fazi moguće ponovno upućivanje na doradu, koja je obično manjega opsega, ako lektor preporučuje neke izmjene koje može unijeti samo autor ili su potrebna neka dodatna pojašnjenja. 

5. Konačna kategorizacija

Ovisno o rasporedu sjednicâ, Uredničko vijeće prije, tijekom ili poslije lekture na sjednici Uredničkoga vijeća razmatra kategorizacije radova. Konačna se kategorizacija donosi na temelju recenzija, čije se objekcije i predložene kategorizacije s posebnom pozornošću razmatraju i uvažavaju, ali i mišljenja svih članova Uredničkoga vijeća. U pravilu konačnu kategorizaciju rada donosi Uredničko vijeće Časopisa na prijedlog glavnog i odgovornog urednika. U posebnim situacijama takvu odluku samostalno može donijeti i glavni i odgovorni urednik.

6. Zadnja izmjena i autorizacija

Pred sam kraj rada na radnom prijelomu novoga broja, odnosno pred kraj korekture, unosa potrebnih podataka i opreme broja, Uredništvo svakom autoru šalje separat njegova članka. Autori tada mogu, u zadanom roku, unijeti svoje dodatne izmjene manjega opsega, ali i odgovoriti na eventualna pitanja koja su se javila pri korekturi ili odobrenjâ izmjena za koje Uredničko vijeće traži suglasnost autora. Ako se autori u zadanom roku ne očituju, Uredničko vijeće će smatrati da nemaju nikakvih primjedbi, eventualna pitanja ostat će neodgovorena, izmjene za koje Uredničko vijeće traži suglasnost autora bit će, ovisno kako se procijeni dopuštenost zahvata, ili odbačene ili prihvaćene, te će se, zbog unaprijed zadanih rokova, nastaviti s tiskom.

POVLAČENJE RUKOPISA I ISPRAVCI

U slučaju sumnje na zlouporabu, Uredništvo će provesti istragu u skladu sa smjernicama koje je postavio COPE. U slučaju da se nakon istrage pojavi opravdana sumnja, autori će biti obaviješteni o tome putem e-pošte i dat će im im se prilika da objasne novonastalu situaciju. Časopis bi mogao poduzeti sljedeće radnje, ovisno o okolnostima: 

-  Rukopis se može vratiti autoru već kod uredničke provjere.

- Ako je članak objavljen na internetu, ovisno o vrsti i težini pogreške ili zlouporabe:

- Uz članak se može dodati ispravak ili erratum.
- Članak može biti pratiti urednikovo pismo ili napomena urednika ili, u ekstremnim okolnostima, članak može biti povučen.

U objavljenom ispravku, urednikovoj bilješci, uredničkom izrazu zabrinutosti ili obavijesti o povlačenju bit će navedeno adekvatno obrazloženje. Treba napomenuti da povlačenje znači da članak ostaje dostupan na platformi s vodenim žigom "povučeno", a obrazloženje za to je detaljno navedeno u bilješci koja se hipervezom povezuje na članak s vodenim žigom.

- O tome se može obavijestiti izravno i instituciju autora.

- Obavijest o mogućem kršenju etičkih načela u postupku recenziranja može se priložiti bibliografskom zapisu autora ili članka.
- Autori koji žele svoje objavljene radove modificirati na način da navedu nova imena mogu to učiniti izravno kontaktirajući glavnog urednika. 


UKLANJANJE OBJAVLJENOG MATERIJALA

Diacovensia zadržava pravo ukloniti bilo koji sadržaj, sa svojih internetskih platformi u izvanrednim okolnostima.

U sljedećim okolnostima Diacovensia može poduzeti takve radnje:

(i) po primitku obavijesti da je predmetni sadržaj klevetnički, krši prava intelektualnog vlasništva, prava na privatnost ili druga zakonska prava treće strane ili je na drugi način nezakonit;

(ii) kao odgovor na sudski ili državni nalog kojim se nalaže uklanjanje sadržaja; ili

(iii) ako bi uklanjanje sadržaja odmah i značajno ugrozilo javno zdravlje. Uklanjanje može biti trajno ili prolazno.

Uz zadržavanje bibliografskih metapodataka (npr. naslova i autora), bit će dostavljena izjava koja opravdava uklanjanje uklonjenog sadržaja.