Indeksirano
Slijedom Europske povelje o istraživačima, Časopis snažno zagovara znanstveno-istraživački rad te uvažava njezina načela:
Etička načela Časopisa temelje se na smjernicama Odbora za izdavačku etiku (Committee on Publication Ethics - COPE), a odnose se na odgovornost i etičko postupanje autora, recenzenata i urednika. Na sva ostala pitanja koja nisu regulirana ovim uputama, primjenjuju se opća pravila Odbora za izdavačku etiku (Committee on Publication Ethics - COPE).
Autori
Autorstvo
Autorom rukopisa smatra se osoba koja je znanstveno-istraživačkim i stručnim radom stvarno doprinijela njegovu nastanku. Rukopisi mogu biti pisani i u koautorstvu, što podrazumijeva da je svaki od autora dao stvarni i odgovarajući doprinos nastanku rukopisa te njegovoj objavi.
Protivno je etičkim načelima znanstveno-istraživačkog rada navoditi (ko)autorima osobe koje nisu stvarno doprinijele nastanku i objavi rukopisa, isključivo sa svrhom povećanja bibliometrijskih pokazatelja njihova znanstveno-istraživačkog rada. Etičkim načelima protivno je i koautorstvo, odnosno neopravdano prisvajanje autorstva isključivo na osnovi nadređenosti.
Predaja autorskog ili koautorskog rukopisa podrazumijeva suglasnost autora ili koautora s dostavljenom verzijom rukopisa kao konačnom.
Metodološka i tehnička usklađenost rukopisa
Rukopisi koje autori dostavljaju na objavu u moraju biti napisani u skladu s općom te posebnom metodologijom znanstvenog područja rukopisa. Opća metodološka pravila podrazumijevaju da je autor, između ostaloga, predstavio cilj/eve istraživanja, hipoteze i/ili istraživačka pitanja te korištene metode. Osim toga, rukopis treba sadržavati naslov, sažetak, uvod, središnji dio rada koji se odnosi na predstavljanje rezultata istraživanja, zaključak, izvore, popis literature i priloga.
Autori su dužni uskladiti rukopis s Uputama za autore.
Originalnost znanstveno-istraživačkog rada i pristup podacima
Autori predaju originalne rukopise, a što podrazumijeva nove, izvorne spoznaje do kojih su došli provedenim znanstvenim istraživanjem.
Autor rukopisa dužan je čuvati sve podatke do kojih je došao temeljem znanstveno-istraživačkog rada tijekom postupka recenziranja, a preporučljivo je i nakon objave, te ih po potrebi učiniti dostupnima Uredništvu ili recenzentima.
Višestruka objava
Autor dostavlja isključivo neobjavljeni rukopis, koji nije u postupku recenzije ili objavljen u drugom časopisu. Nije dopušteno istovremeno slanje rukopisa u dva časopisa.
Rukopis prihvaćen i kategoriziran za objavu, odnosno rezultat znanstveno-istraživačkog rada objavljuje se samo u jednom časopisu. Iznimno, nakon prve objave, autor može objaviti isti članak i u drugom časopisu uz uvjet pribavljene suglasnosti glavnog urednika te navođenje informacije o prvoj objavi članka.
Preciznost znanstveno-istraživačkog rada i sprječavanje plagiranja
Preciznost podrazumijeva pridržavanje svih metodoloških i tehničkih pravila pisanja znanstvenog rada sukladno Uputama za autore. Autor je dužan iznositi točne podatke, a što preciznošću znanstveno-istraživačkog rada omogućuje provjeru navedenih podataka od strane drugih istraživača. Preciznost znanstveno-istraživačkog rada posebno se odnosi na pravilno citiranje korištenih izvora, odnosno članaka drugih autora. Obveza citiranja odnosi se na cjelokupni znanstveno-istraživački rad, a što uključuje i navođenje izvora znanstvenog problema koji je autora potaknuo na znanstveno-istraživački rad.
Navođenje tuđih podataka, misli i spoznaja bez naznake izvora, odnosno autora, sa svrhom (namjernog ili nenamjernog) prikazivanja kao vlastitih predstavlja plagijat. Plagijat predstavlja najtežu povredu akademske čestitosti, za sobom povlači moralnu odgovornosti, a ovisno o stupnju plagiranosti i kaznenu odgovornost.
Pristigli rukopisi podliježu provjeri putem odgovarajućih programa za provjeru izvornosti. Utvrđivanje plagiranosti rukopisa rezultira njegovim odbijanjem, o čemu se obavještava autor.
Postupanje po uputama recenzenata i povlačenje rukopisa
Autor je dužan postupiti po uputama recenzenata o recenziranom rukopisu. Ukoliko se ne slaže s pojedinim komentarima i uputama, isto je potrebno argumentirati.
Autor može u svakom trenutku, sve do objave, povući rukopis, o čemu obavještava Uredništvo.
Sukob interesa
Autor treba voditi računa rukopis ne predstavljaju sukob interesa koji bi mogao utjecati na rezultate istraživanja, kao što autorov raniji angažman u radu nacionalnim ili međunarodnim stručnih tijela ili drugi oblik konkurentskog odnosa. Ukoliko postoji potencijalni sukob interesa, autor je dužan već prilikom predaje rukopisa o obavijestiti Uredništvo.
Financiranje znanstveno-istraživačkog rada i naknada za objavu
Ukoliko autor samostalno ne snosi trošak znanstveno-istraživačkog rada, dužan je navesti izvore financiranja znanstveno-istraživačkog rada (visoka učilišta, znanstveni instituti, projekti i drugo).
Autor ne plaća naknadu za predaju rukopisa, kao niti naknadu u slučaju prihvaćanja rukopisa za objavu. Isto tako, autoru se ne isplaćuje naknada za objavljeni članak.
Sigurnost prikupljanja podataka
Znanstveno-istraživački rad koji uključuje prikupljanje podataka istraživanjem na ljudima, kao što je provedba intervjua, ankete, fokus grupe ili drugog oblika istraživanja, moraju se temeljiti na najvišim standardima zaštite dostojanstva ispitanika i njihovih prava. Općenito, ukoliko se radi o istraživanju koje je opasno za ljude i okolinu, ono mora biti u skladu s nacionalnim i međunarodnim propisima. Ukoliko je za istraživanje potrebno pribaviti posebno odobrenje, autor je tu činjenicu, kao i ishod pribavljanja iste, dužan navesti u rukopisu.
Posebnu pozornost kod ovakvog načina prikupljanja podataka potrebnih za znanstveno-istraživački rad potrebno je usmjeriti prema ranjivim društvenim skupinama, kao što su djeca, osobe s invaliditetom i drugi. Ovakvi oblici istraživanja podrazumijeva i pribavljanje potrebnih suglasnosti ispitanika te odgovarajuću zaštitu podataka.
Protivno postupanje predstavlja povredu temeljnih načela i etičnosti znanstveno-istraživačkog rada.
Pogreške u rukopisu ili objavljenom članku
Autor je dužan obavijestiti Uredništvo te surađivati s članovima Uredništva u slučaju otkrivanja značajne pogreške u objavljenom ili još neobjavljenom radu. U slučaju kada treća osoba obavijesti Uredništvo o pogreškama u objavljenom ili neobjavljenom radu autora, Uredništvo poziva autora na dostavu dokaza o ispravnosti rada ukoliko to sam ne učini, dok se u slučaju utvrđene nepravilnosti rad ispravlja, opoziva ili povlači iz tiska.
Odbijanje rukopisa i pravo predstavke
U slučaju odluke o odbijanju rukopisa, koja mora biti obrazložena, autor ima pravo biti obavješten o razlozima odbijanja istoga, a jamči mu se i pravo podnošenja pisane predstavke glavnome uredniku.
Glavni urednici donose odluku o odbijanju rukopisa ako:
Recenzenti
Profesionalnost u radu kroz pomoć Uredništvu
Recenzijom rukopisa, svojim znanjem i stručnošću recenzenti pomažu Uredništvu u donošenju konačne odluke o objavljivanju ili neobjavljivanju rada te njegovoj kategorizaciji. Komentar rukopisa treba biti vidljiv autorima bez podataka o recenzentu, no Uredništvo osigurava da se povjerljivi komentari posebno istaknu bez da budu vidljivi autoru.
Posebna je dužnost recenzenta upozoriti Uredništvo ukoliko uoči nepravilnost u rukopisu, kao što su sličnosti rukopisa s drugim, već objavljenim znanstvenim člancima ili istraživanjima, sumnja na plagijat ili bilo koja druga nepravilnost kojom se krše etička pravila znanstveno-istraživačkog rada i njegova publiciranja.
Profesionalnost u radu kroz daljnje usmjeravanje znanstveno-istraživačkog rada autora
Objektivnim komentarima recenzenti ukazuju na prednosti i nedostatke rukopisa, usmjeravajući autore u njihovu poboljšanju. Usmjeravanje znanstveno-istraživačkog rada autora odnosi se i na ukazivanje etičnosti (kao što je potreba označavanja preuzetog izvora i drugo). Svako neslaganje s rukopisom, recenzenti moraju potkrijepiti odgovarajućim argumentima, pozivajući se na relevantne i odgovarajuće reference. Komentari recenzenata ni na koji način ne smiju vrijeđati autora rukopisa.
Pri upućivanju na dodatne izvore radi poboljšanja kvalitete rukopisa, recenzent se treba suzdržati od preporuke uključivanja vlastitih radova radi povećanja bibliometrijskih pokazatelja njegova znanstveno-istraživačkog rada.
Uvažavajući jezičnu raznolikost, prije svega objavljivanje radova i na engleskom jeziku, koji pojedinim autorima nije materinji jezik, recenzenti trebaju oblikovati povratne informacije na način da su jasne i razumljive autorima rukopisa.
Povjerljivost
Postupak recenzije strogo je povjerljiv postupak te je recenzentima zabranjeno:
Radi osiguranja anonimnosti dvostruke slijepe recenzije, recenzent ni na koji način u recenziji ne smije otkriti svoj identitet ili drugu naznaku o kojem bi se recenzentu radilo.
Povjerljivost recenzijskog postupka podrazumijeva i zabranu pokazivanja sadržaja rukopisa drugim osobama.
Sukob interesa
U slučaju sumnje na sukob interesa, recenzenti su o tome dužni obavijestiti Uredništvo. To mogu biti sukobi interesa financijske, osobne, intelektualne, profesionalne, političke ili koje druge osnove, a koji bi postupak recenziranja učinili neobjektivnim. Ukoliko posumnja na identitet autora, recenzent je dužan obavijestiti Uredništvo o tome. U slučaju sukoba interesa, Uredništvo dodjeljuje rukopis na recenziju drugom recenzentu. Po dostavljenoj obavijesti Uredništvu o potencijalnom sukobu interesa te čekanju odluke, recenzent se treba suzdržati od bilo kakvog oblika daljnje analize ili čitanja rukopisa.
Ažurnost i pravovremenost u postupku recenziranja
Recenzenti su dužni izvršiti recenzijski postupak u danom roku. Ukoliko recenzent smatra da ne može izvršiti obvezu recenziranja u danom vremenskom roku ili se u međuvremenu promijene okolnosti, o tome obavještava Uredništvo koje rukopis dostavlja na recenziju drugom recenzentu.
Recenzent je slobodan zatražiti dodatne informacije od Uredništva ili autora rada posredstvom Uredništva. Zabranjeno je namjerno odugovlačenje recenzijskog postupka odgađanjem recenzija ili traženjem nepotrebnih informacija od Uredništva ili autora.
Glavni urednici
Opće dužnosti glavnih urednika
Opće su dužnosti glavnih urednika, između ostaloga, tražiti mišljenje članova Uredništva, autora, čitatelja te recenzenata o poboljšanju Časopisa, podržavati inicijative za smanjenje akademske nečestitosti i lošeg ponašanja, podržavati inicijative za edukaciju istraživača o etičnosti objavljivanja znanstvenih članaka, pratiti učinak politika Časopisa na ponašanje autora i recenzenata te po potrebi revidirati politike sa svrhom poticanja odgovornog ponašanja istraživača, surađivati s članovima Uredništva, autorima, izdavačima i recenzentima.
Odluka o prihvaćanju rukopisa i objektivnost u postupanju
Odluku o objavi rukopisa donosi Uredništvo po prijedlogu glavnih urednika. Glavni urednici u svakom trenutku može se konzultirati s ostalim članovima Uredništva. Temeljni kriterij odluke o objavi rukopisa treba se temeljiti na znanstvenom doprinosu rukopisa te njegovoj usklađenosti s područjem djelovanja časopisa.
Sukob interesa
Ukoliko postoji sukob interesa između glavnog urednika i autora rukopisa na bilo kojoj osnovi, glavni urednik izuzima se od obrade zaprimljenog rukopisa te se obrada prenosi na drugog glavnog urednika.
Povjerljivost
Glavni urednici dužni su osigurati povjerljivost postupka dvostruke slijepe recenzije na način da podaci o autoru rukopisa ne budu dostupni recenzentu te spriječiti njihovu zlouporabu. Eventualno otkrivanje podataka o autoru rukopisa recenzentu rezultira imenovanjem drugog recenzenta.
Glavni urednici, a što vrijedi i za članove Uredništva, ne smiju iznositi podatke o zaprimljenim rukopisima trećim osobama. Informacije o rukopisu dostupne su samo glavnim urednicima i Uredništvu, recenzentima kojima je rukopis dodijeljen te autoru.
Zabranjeno je korištenje podataka koje su glavni urednici ili Uredništvo saznali zaprimanjem, odnosno obradom rukopisa u vlastitu korist. Rezultati neobjavljenog rukopisa ne mogu se koristiti bez pisanog pristanka autora.
Zaštita autorskog prava
Glavni urednici osiguravaju najviše standarde zaštite autorskog prava, a što uključuje provjeru dostavljenih rukopisa u odgovarajućim programima za otkrivanje plagijata, te tehničku provjeru rukopisa prije njegova upućivanja u postupak recenzije. U slučaju utvrđene povrede autorskog prava, glavni urednici donose odluku o povlačenju rada iz daljnjeg postupka, a u slučaju već objavljenog rada i utvrđene nepravilnosti, poduzima odgovarajuće radnje radi zaštite autorskog prava (kao što je uklanjanje objavljenog materijala s mrežnih stranica i drugo).
Dostupnost
Glavni urednici osiguravaju otvoreni, besplatni pristup člancima te su odgovorni za trajnu pohranu članaka u repozitorijima.