OPASNOST, IZMIŠLJENA PRIJETNJA ILI ZAVJERA? MEDIJI, POLITIKA I ODNOS PREMA PANDEMIJI BOLESTI COVID-19 I ODGOVORU NA NJU U HRVATSKOJ
Ključne riječi:
COVID-19, POVJERENJE U MEDIJE, ANTIELITIZAM, PROTUPANDEMIJSKE MJERE, POLARIZACIJASažetak
Rad istražuje koji činitelji oblikuju odnos građana prema bolesti COVID-19, ocjenu mjera poduzetih protiv bolesti te povjerenje u nacionalni protupandemijski sustav. Kako bi se istražilo u kojoj mjeri socijalni i ekonomski položaj ispitanika, odnos prema tradicionalnim rascjepima, odnos prema politici i stranci na vlasti te odnos prema medijima oblikuju odnos prema bolesti COVID-19, koriste se anketni podatci prikupljeni početkom drugog vala pandemije. Rezultati regresijskih modela pokazuju da su dob, odnos prema političkom sustavu i elitama, politička informiranost i povjerenje u medije činitelji koji su najviše oblikovali odnos javnosti prema bolesti COVID-19, protupandemijskim mjerama i nacionalnom protupandemijskom sustavu. Tradicionalni rascjepi i ekonomski položaj pojedinca imaju znatno manji učinak, dok je odnos prema stranci na vlasti oblikovao ocjenu mjera i stav prema protupandemijskskom sustavu, ali ne i način na koji je shvaćena priroda bolesti COVID-19. Povjerenje u medije pritom je varijabla koja sustavno ima najveći pojedinačni učinak na sve zavisne varijable u analizi.
##submission.downloads##
Objavljeno
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Copyright (c) 2024 Andrija Henjak, Bartul Vuksan-Ćusa
![Creative Commons License](http://i.creativecommons.org/l/by-nc-nd/4.0/88x31.png)
Ovaj rad licenciran je pod Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Autorice i autori članaka objavljenih u Medijskim studijama zadržavaju autorsko pravo, uključujući i pravo na copyright. Medijske studije prihvaćaju uvjete licence Creative Commons.
CC BY-NC-ND