PRETPOSTAVKE ZA PRISTUP SUDU – PRAVNA STAJALIŠTA I PRAKSA EUROPSKOG SUDA ZA LJUDSKA PRAVA
Ključne riječi:
Europski sud za ljudska prava, članak 6. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, pravo na pristup sudu, pretpostavke za pristup suduSažetak
Europski sud za ljudska prava u dosadašnjoj je praksi štitio pravo na pristup sudu najviše zbog neprihvatljivih pravnih stajališta sudova država ugovornica. Iako člankom 6. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, koji u stavku 1. jamči “pravo na sud”, nije izrijekom zajamčeno i pravo na pristup sudu, Europski sud to je pravo izveo smatrajući da je ostvarenje prava na pristup sudu pretpostavka svih drugih jamstava propisanih člankom 6. stavkom 1. Konvencije. U radu se analiziraju pravna stajališta i praksa Europskog suda u odnosu na pretpostavke za pristup sudu. Nakon određenja opsega prava na pristup sudu, razmatraju se postupovne pretpostavke za pristup sudu, kao što su dopustivost podnošenja tužbe, dopustivost ulaganja pravnih lijekova te uloga suda u domaćem pravnom poretku država ugovornica. Prikazan je i razvoj odnosa između prava na pristup sudu i određenih kategorija zaposlenika u državnoj službi, uključujući i odnos između državnog imuniteta (state immunity) i prava na pristup sudu.
##submission.downloads##
Objavljeno
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Copyright (c) 2016 Duška Šarin
Ovaj rad licenciran je pod Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Autori zadržavaju autorska prava za članke objavljene u časopisu, no daju časopisu pravo prvog objavljivanja. Radove prihvaćene za objavljivanje ili već objavljene u Pravnom vjesniku Pravnog fakulteta u Osijeku autor smije objaviti u drugim publikacijama, uz napomenu da je rad već objavljen u Pravnom vjesniku.