XXI. STOLJEĆE – POČETAK NOVE ERE U ZAŠTITI LJUDSKIH PRAVA OSOBA S DUŠEVNIM SMETNJAMA
DOI:
https://doi.org/10.25234/pv/9320Ključne riječi:
Konvencija o pravima osoba s invaliditetom, osobe s duševnim smetnjama, poslovna sposobnost, sposobnost odlučivanja, potpomognuto odlučivanjeSažetak
U radu se analizira odredba čl. 12. Konvencije o pravima osoba s invaliditetom te njezin utjecaj na položaj osoba s duševnim smetnjama. Nova koncepcija poslovne sposobnosti sadržana u čl. 12. trebala bi osigurati da temeljna ljudska prava osoba s duševnim smetnjama više ne budu mrtvo slovo na papiru. No, nakon što je Konvencija stupila na snagu, implementacija ove odredbe pokazala se problematičnom za države stranke. O razmjerima problema najbolje govori izjava Diane Kingston, bivše potpredsjednice Odbora za prava osoba s invaliditetom, iz listopada 2015., kako dotad nijedna zemlja nije u potpunosti udovoljila zahtjevima sadržanima u čl. 12. S obzirom na to da je Konvencija dokument koji propisuje temeljna ljudska prava, izjava kako nijedno nacionalno zakonodavstvo nije usklađeno s njegovom ključnom odredbom zbunjujuća je i zabrinjavajuća te zahtijeva da se odredbi čl. 12. posveti posebna pozornost.
##submission.downloads##
Objavljeno
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Copyright (c) 2020 Marissabell Škorić
Ovaj rad licenciran je pod Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Autori zadržavaju autorska prava za članke objavljene u časopisu, no daju časopisu pravo prvog objavljivanja. Radove prihvaćene za objavljivanje ili već objavljene u Pravnom vjesniku Pravnog fakulteta u Osijeku autor smije objaviti u drugim publikacijama, uz napomenu da je rad već objavljen u Pravnom vjesniku.