Etička načela
Ova etička načela primjenjuju se na urednike časopisa Pravni vjesnik Pravnoga fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, recenzente i autore radova kao ključne sudionike kad je posrijedi izdavanje časopisa i njegov sadržaj. Svrha je ovih načela održavanje i očuvanje integriteta izdavačkoga postupka u skladu s temeljnim standardima znanstvenog istraživanja. Etička načela temelje se na smjernicama Committee on Publication Ethics (COPE – http://publicationethics.org). Urednici izjavljuju da će postupati sukladno prihvaćenim međunarodnim standardima.
Odgovornosti urednika
Najvažnija odgovornost glavnog urednika Pravnog vjesnika donošenje je odluke o objavljivanju, odnosno neobjavljivanju zaprimljenog rada. Pri donošenju te odluke glavni urednik rukovodi se isključivo kvalitetom teksta i njegovim doprinosom časopisu te znanstvenom diskursu koji je u fokusu časopisa. Na donošenje ove odluke ni u kojem slučaju neće utjecati rasa, nacionalnost, etnicitet, spol, rod, socijalni status te vjerska i politička uvjerenja autora. Glavni urednik, pri donošenju odluke, konzultira se s ostalim urednicima (članovima Uredništva), a konačnu odluku o objavljivanju zaprimljenog rada potvrđuje Urednički odbor.
Povjerljivost informacija
Urednik vodi računa o povjerljivosti informacija vezanih uz zaprimljeni tekst i identitet/identitete autora prije eventualnog objavljivanja rada. Informacije o zaprimljenom radu dostupne su samo članovima Uredništva, imenovanim recenzentima i samom autoru/autorima rada. U skladu s načelima postupka dvostruke slijepe recenzije odgovornost je urednika sačuvati identitet autora rada od imenovanih recenzenata te identitete imenovanih recenzenata od autora rada. Dođe li do otkrivanja identiteta osobe u odnosu između autora i imenovanog recenzenta, recenzijski postupak se ponavlja s novim recenzentom.
Otkrivanje ili korištenje podataka ili informacija
Urednik se neće koristiti podacima i informacijama iz neobjavljenoga rada za vlastita istraživanja bez izričitog i u pisanu obliku danog pristanka autora.
Sukob interesa
Urednik će se izuzeti iz postupka obrade zaprimljenog rada dođe li do sukoba interesa koji proizlazi iz konkurentskog, suradničkog ili drugog odnosa ili veze s autorom ili barem jednim od autora zaprimljenog rada, institucijom ili društvom vezanim uz rad. U takvom slučaju obradu zaprimljenog rada urednik će prepustiti drugom članu Uredništva.
Odgovornosti recenzenata
Objavljivanje radova u časopisu Pravni vjesnik temelji se na postupku dvostruke slijepe recenzije od strane dokazanih znanstvenika u području teme zaprimljenog rada kao ključnog dijela procesa donošenja odluke o njegovu objavljivanju ili neobjavljivanju. Postupak dvostruke slijepe recenzije, ponajprije imajući u vidu sugestije recenzenata autoru/autorima rada, znatno pridonosi podizanju kvalitete radova što je korisno i za časopis i za autore radova.
Znanstvena referentnost i ažurnost
Kontaktirani recenzent trebao bi se što je prije moguće povući iz recenzijskog postupka ako smatra da nije dovoljno kompetentan za područje teme zaprimljenog rada te ako smatra da recenziju nije u mogućnosti izraditi u naznačenom vremenu.
Povjerljivost informacija
Recenzent je dužan suzdržati se od dijeljenja informacija o radu koji je dobio na recenziju i raspravljanja o njegovu sadržaju, osim ako dobije izričito dopuštenje glavnog urednika. Tijekom recenzijskog postupka recenzent o tekstu rada komunicira isključivo s članom Uredništva s kojim je kontaktirao.
Otkrivanje ili korištenje podataka ili informacija
Recenzent neće koristiti podatke i informacije iz neobjavljenog zaprimljenog rada za vlastita istraživanja.
Sukob interesa
Recenzent će se izuzeti iz recenzijskog postupka dođe li do sukoba interesa koji proizlazi iz konkurentskog, suradničkog ili drugog odnosa ili veze s autorom ili barem jednim od autora zaprimljenog rada, institucijom ili društvom vezanim uz rad.
Objektivnost
Recenzenti će pri izradi recenzije rada biti objektivni. Ocjena rada treba biti formulirana jasno i argumentirano. Kritiziranje autora na osobnoj razini nije prihvatljivo.
Upozoravanje na već provedena istraživanja/objavljenu literaturu
Recenzenti su dužni skrenuti pozornost autoru na već provedena istraživanja i objavljenu literaturu iz područja rada koja u radu nije citirana. Recenzent je također dužan skrenuti pozornost uredniku o znatnoj sličnosti ili preklapanju rada upućenog na recenziju s nekim od već objavljenih radova.
Odgovornosti autora
Standardi
Rad koji autori predaju za objavljivanje u časopisu Pravni vjesnik mora udovoljavati prihvaćenim metodološkim i tehničkim standardima pisanja znanstvenoga rada te Uputama za autore. Podaci izneseni u radu moraju biti točni.
Originalnost, plagiranje i citiranje
Autori će za objavljivanje predavati isključivo rukopise koji su njihovi originalni radovi i u kojima jasno i precizno citiraju djela i/ili dijelove djela drugih autora. Autori su dužni citirati ne samo dijelove radova drugih autora koje su navodili u radu, već i djela koja su poslužila kao inspiracija i poticaj za pisanje rada.
Višestruko objavljivanje
Radovi koji se u svojoj osnovi bave istim istraživanjem načelno ne bi smjeli biti objavljeni u više od jednog časopisa. Predaja istoga rada u više od jednoga časopisa smatra se neetičnim ponašanjem te je neprihvatljiva. Autori ne bi smjeli predati rad za objavljivanje ako je on već objavljen na drugom mjestu ili je u recenzijskom postupku u drugom časopisu. Samo u opravdanim slučajevima i uz izričit pristanak glavnog urednika objavljeni rad bit će moguće objaviti na drugome mjestu.
Autorstvo
Kao suautori mogu biti navedene samo osobe koje su dale relevantan doprinos pri nastanku rada. Odgovornost je autora koji komunicira s Uredništvom Pravnog vjesnika da se kao suautori rada navedu samo osobe koje su u znatnoj mjeri pridonijele pisanju rada te se pobrinuti da suautori potvrde posljednju verziju rada i pristanu na njegovo objavljivanje.
Sukob interesa i financiranje istraživanja
Autori su dužni u najranijoj fazi predaje rada za objavljivanje u časopisu Pravni vjesnik dati Uredništvu informaciju o mogućem sukobu interesa prema bilo kojoj osnovi (npr. radni odnosi, pisanje izvješća međunarodnim i nacionalnim tijelima, davanje pravnih mišljenja, projektne prijave itd.), a koji bi se mogao povezati s rezultatima istraživanja i zaključcima iznesenima u radu. Autori su posebice dužni naznačiti podatke o financijskoj potpori uz koju je istraživanje predstavljeno u radu provedeno.
Značajne pogreške u objavljenom radu
Dođe li autor do saznanja da u njegovu radu koji je prihvaćen za objavljivanje u Pravnom vjesniku postoje znatnije pogreške, o tome je dužan žurno obavijestiti urednika kako bi se rad što prije povukao ili ispravio. Ako informacija do Uredništva dođe s treće strane, autor je dužan žurno pružiti dokaze o točnosti podataka ili dostaviti ispravke. Glavni urednik u takvim slučajevima zadržava pravo da rad povuče iz publikacije.
Postupanja u slučaju povreda etičkih načela
Posumnja li se na povrede etičkih načela ili se utvrdi povreda etičkih načela, glavni urednik, Urednički odbor i izdavač časopisa Pravni vjesnik poduzet će sve prikladne mjere kako bi se sporna situacija što prije razjasnila i razriješila. Neka od mogućih postupanja ovisno o konkretnom slučaju iskazi su zabrinutosti, objavljivanje ispravaka već objavljenog rada i, kao krajnja mjera, povlačenje već objavljenog rada. Uredništvo Pravnog vjesnika bit će otvoreno i uvijek spremno za objavu pojašnjenja, ispravaka i isprika kad god situacija to zahtijeva.