Vrijednosne orijentacije i osobine ličnosti kao prediktori katoličke religioznosti
Relacije unutar hrvatske nacionalne manjine u Vojvodini (Srbija)
Ključne riječi:
vrijednosti, religioznost, osobine ličnosti, hrvatska nacionalna manjina, katolici, VojvodinaSažetak
U ovom smo istraživanju nastojali utvrditi koje se dimenzije vrijednosnih orijentacija i osobina ličnosti nalaze u pozadini katoličke religioznosti. Istraživanje je provedeno na prigodnom uzorku punoljetnih građana hrvatske nacionalnosti u Vojvodini (N = 189). U 97% slučajeva ispitanici su se izjasnili kao pripadnici Katoličke crkve. Primijenjena su četiri mjerna alata: religioznost, Schwartzova vrijednosna skala, petofaktorski model ličnosti i mračna trijada ličnosti. Primijenjena je multipla regresijska analiza kako bismo ispitali utjecaj vrijednosnih orijentacija i osobina ličnosti na religioznost. Utvrdili smo da su religiozniji ispitanici u većoj mjeri skloni zadržavanju tradicionalnih odnosa i samoodricanju, a u manjoj su mjeri otvoreni za promjene. Također smo utvrdili da su religiozniji ispitanici u većoj mjeri ugodne i savjesne osobe, a u manjoj mjeri izražavaju osobine ličnosti kao što su ekstrovertiranost, makijavelizam i psihopatija. Nalazi ovoga istraživanja ne potvrđuju teorijski obrazac u kojem se općenito smatra kako je religioznost jače povezana s vrijednosnim orijentacijama negoli s osobinama ličnosti. Naime, odsutnost osobina ličnosti u čijoj se pozadini nalazi određena psihopatologija u većoj mjeri utječe na religioznost negoli internalizacija određenih aksioloških sustava. Drugim riječima, veći stupanj katoličke religioznosti povezan je s većim stupnjem duševnoga zdravlja.
##submission.downloads##
Objavljeno
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Jednom prihvaćeni članak obvezuje autora da ga ne smije objaviti drugdje bez dozvole uredništva, a i tada samo uz bilješku da je objavljen prvi put u Obnovljenom životu. Uredništvo će obavijestiti autora o prihvaćanju ili neprihvaćanju članka za objavljivanje.
Članci objavljeni u časopisu se, uz prikladno navođenje izvora, smiju besplatno koristiti u obrazovne i druge nekomercijalne svrhe.