Personalistička vizija čovjeka i hrvatskoga društva Bonifacija Perovića u vremenu od 1941. do 1979.
Ključne riječi:
Bonifacije Perović, personalizam, personalistička demokracija, kršćanski socijalizam, osobaSažetak
U ovom se radu istražuje misao Bonifacija Perovića nakon tridesetih godina prošlog stoljeća i to kroz tri razdoblja — tijekom Drugoga svjetskog rata (1941.–1945.), u emigraciji u Argentini (1947.–1968.) te u Italiji (1968.–1979.). Sagledavaju se i analiziraju njegova djela i nauk u svjetlu personalizma, filozofskoga pravca kojemu je središnji pojam osoba. Pri tome se osobito ukazuje na Perovićeve stavove o čovjeku kao osobi, borbi protiv totalitarnih režima, primatu duhovnog nad materijalnim, ekonomiji u službi čovjeka i prvenstvu rada nad kapitalom, iz kojih je vidljiv snažan utjecaj personalistā Jacquesa Maritaina, Emmanuela Mouniera i Nikolaja Berdjajeva. Kako je Bonifacije Perović izgradio cjelovit i opsežan nauk o čovjeku i hrvatskome društvu s personalističkih stajališta, zaključuje se da je Perović najizrazitiji hrvatski mislilac personalističkoga usmjerenja.
##submission.downloads##
Objavljeno
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Jednom prihvaćeni članak obvezuje autora da ga ne smije objaviti drugdje bez dozvole uredništva, a i tada samo uz bilješku da je objavljen prvi put u Obnovljenom životu. Uredništvo će obavijestiti autora o prihvaćanju ili neprihvaćanju članka za objavljivanje.
Članci objavljeni u časopisu se, uz prikladno navođenje izvora, smiju besplatno koristiti u obrazovne i druge nekomercijalne svrhe.