Metafizika slobode kao temelj etike
Ključne riječi:
duhovni subjekt, ontološka sloboda, etička sloboda, Karl Rahner, Joseph de Finance, Emerich CorethSažetak
Sloboda na najdublji način prožima ljudsku egzistenciju pa mnogi upravo u njoj prepoznaju najjasniji i najočitiji pečat sličnosti čovjeka kao stvorenja sa svojim Stvoriteljem: »Na svoju sliku stvori Bog čovjeka« (Post 1, 27). Stoga se u ovome radu nastoji istražiti i produbiti upravo pitanje ljudske slobode. U promišljanju slobode interes će biti usmjeren prije svega na njezin metafizički vidik. Naime, uvjereni smo da ona može biti shvaćena i razjašnjena na autentičan način samo ako se promatra u odnosu na njezin neodvojivi metafizički temelj. To znači da pozornost u pristupu slobodi neće biti izravno usmjerena na način na koji se ljudski subjekt, svojim duhovnim tj. slobodnim djelovanjem samoodređuje, posežući na horizontu vrjednota za jednima isključujući druge, što onda omogućuje moralnu prosudbu njegovih čina. Napose se želimo posvetiti istraživanju slobode kao iskonskoga uvjeta mogućnosti svakoga moralnog djelovanja a time i uspostavljanja etičkih pretpostavki koje omogućuju da neko djelovanje bude prosuđeno kao dobro ili loše. U tom smislu nastojat će se najprije pod različitim vidicima rasvijetliti iskonsku stvarnost ontološke slobode, da bi se na tim temeljima moglo otkriti u kojem se smislu ta sloboda postavlja kao temeljni uvjet mogućnosti one koja se očituje u slobodnome ljudskom djelovanju — u istinskome djelovanju »per se« subjekta — a koja se može nazvati vlastitom ili etičkom slobodom.
##submission.downloads##
Objavljeno
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Jednom prihvaćeni članak obvezuje autora da ga ne smije objaviti drugdje bez dozvole uredništva, a i tada samo uz bilješku da je objavljen prvi put u Obnovljenom životu. Uredništvo će obavijestiti autora o prihvaćanju ili neprihvaćanju članka za objavljivanje.
Članci objavljeni u časopisu se, uz prikladno navođenje izvora, smiju besplatno koristiti u obrazovne i druge nekomercijalne svrhe.