Traženje punine istine u misli Edith Stein
Ključne riječi:
Edith Stein, istina, znanost, fenomenologija, teologija, etika, znanost križaSažetak
Čovjek koji živi na dubljoj duhovnoj razini želi imati cjelovit pogled na svijet i nužno se pita o cjelovitoj istini. To je čvrsto uvjerenje Edith Stein, istaknute njemačke filozofkinje, karmelićanke, mističarke i mučenice, koja je živjela u prvoj polovici burnoga dvadesetog stoljeća. Ona želi ukazati na to da ova stvarnost zahtijeva od čovjeka mnogo više od svijesti. Zahtijeva sudjelovanje dubine njegove nutrine koja dotiče srž, tj. njega kao čovjeka-osobu. Orijentiranost na punu istinu zahtijeva cijelu osobu i nije svejedno u kojem će se pravcu usmjeriti. O onome što čovjek vjeruje i u što je uvjeren ovisit će i njegovo djelovanje. Iz tog razloga takvo traženje istine nosi u sebi ne samo spoznajni, nego i etički vid. Veliku odgovornost na ovome području imaju znanosti, a posebno one koje bi trebale dati odgovor na posljednja čovjekova pitanja kao što su filozofija i teologija. Ako je stav otvorenosti i iskrenosti prisutan, kao i adekvatna metoda, filozofija će sama po sebi uputiti na metafiziku, a ova na teologiju. Primjer su tome neki fenomenolozi koji su vjernom analizom stvarnosti izašli iz subjektivnih struktura svijesti i uputili na objektivnu stvarnost koja je otvorila put k vjeri. Oni, pak, koji su je negirali, zatvorili su se i za religioznu stvarnost. Prihvaćanjem vjere, želja za puninom stvarnosti ne jenjava, nego zadobiva novu dinamiku. Stein smatra da tko prihvaća zov istine, malo pomalo, preobražava se do te mjere da postaje sposoban za najuzvišeniju ljubav koja ga sjedinjuje s Bogom. U tom kontekstu i teologija ima potrebu stalnoga otvaranja, tj. transcediranja vjere u ljubavi kao zadnjoj istinskoj stvarnosti. Ta je ljubav u središtu znanosti križa koja je, prema Edith Stein, posljednja i najuzvišenija znanost koja jedina može zadovoljiti radikalno traženje istine.
##submission.downloads##
Objavljeno
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Jednom prihvaćeni članak obvezuje autora da ga ne smije objaviti drugdje bez dozvole uredništva, a i tada samo uz bilješku da je objavljen prvi put u Obnovljenom životu. Uredništvo će obavijestiti autora o prihvaćanju ili neprihvaćanju članka za objavljivanje.
Članci objavljeni u časopisu se, uz prikladno navođenje izvora, smiju besplatno koristiti u obrazovne i druge nekomercijalne svrhe.