Etičko vrednovanje cijene rada
Ključne riječi:
cijena rada, feudalizam, kapitalizam, razmjenska vrijednost, pravednost, teorije distributivne pravednostiSažetak
Rad nudi kratak pregled bitnih društvenih, kulturalnih i političkih obrazaca u čijim se okvirima vrednuje ljudski rad, i to iz nekoliko dominantnih motrišta, presudnih za razumijevanje i razrješavanje gorućih problema radničke situacije. Određenje po kojemu se čovjeka naziva radnikom povijesno pripada o kapitalizmu koji, osim što je iskustvo otuđenja rada manifestirao u punini, donio je i oslobođenje rada; ostvario je materijalni temelj na kojemu su pravednost i kreacija bogatstva mogući i učinio moralnu jednakost ljudi predmetom univerzalnoga političkog htijenja. Oštrijim pogledom na etička pitanja, povezanima upravo s problematikom načina na koji se pravednost shvaća i kako se provodi, moguće je povećati jasnoću razlikovanja kvalificiranoga od nekvalificiranog etičkog razmišljanja te pronaći specifičnu poveznicu klasično normativnih etičkih načela s načelima deskriptivne etike. Budući da etika predstavlja znanost o postupanju, opravdano je etičnim odgovorima afirmirati kvalitetne modele ekonomske pravednosti te ih standardizirati na razini antropološkoga pojma kulture. Istodobno, valja podvrći kritici i preinačiti one modele koji prešutno i paralelno postoje, a suprotni su moralnomu razlogu.
##submission.downloads##
Objavljeno
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Jednom prihvaćeni članak obvezuje autora da ga ne smije objaviti drugdje bez dozvole uredništva, a i tada samo uz bilješku da je objavljen prvi put u Obnovljenom životu. Uredništvo će obavijestiti autora o prihvaćanju ili neprihvaćanju članka za objavljivanje.
Članci objavljeni u časopisu se, uz prikladno navođenje izvora, smiju besplatno koristiti u obrazovne i druge nekomercijalne svrhe.