Izlaganje sa skupa
IZAZOVI ETNOGRAFSKIH MUZEJA I MUZEJA SOCIJALNE POVIJESTI U OSVITU TREĆEG MILENIJA
Ivo Maroević
; Filozofski fakultet, Zagreb
Sažetak
Muzeji mijenjaju svoj karakter tijekom dvadesetog stoljeća. Odnos prema publici postaje domi¬nantan. Poruke slijede razvoj društvenih i političkih odnosa. Muzejski predmeti obogaćuju svoje značenje. Osim etnografskih muzeja različitih vrsta (Volkskunde i Voelkerkunde) muzeji socijalne povijesti pojavljuju se kao komplementarni povijesnim muzejima.
Muzeologija poprima znanstveni karakter. Ona otvara posebni: semiotički, postmoderni, strukturalistički i kulturološki aspekt interpretacije muzejskih predmeta i zbirki. Istraživanje materijalnog svijeta kao strukture različitih slojeva značenja otvara nove obzore multikultura¬lizma.
Globalizacija kreće s informacijskom revolucijom. Svijet postaje globalno selo. Multikulturalizam se prepoznaje kao proces. Monokulturalizam je u procesu nestajanja. Pojavljuju se nove paradigme. Ljudi vjeruju onome što na|u u muzeju. Novi fenomen znanja pojavit će se s virtualnim muzejem. Pred nama je mogućnost kloniranja prošlosti u sadašnjosti.
Muzeji će imati novu ulogu u društvenim i političkim procesima, posebice etnografski i muzeji socijalne povijesti. Oni balansiraju izme|u pravog i virtualnog svijeta. Oni su tu da sabiru prepoznate predmete sposobne da postanu dokumenti u budućnosti. Ovaj se tip muzeja ne zadovoljava slikama života. Muzeji se moraju baviti novim idejama teritorijalne muzeologije, ekomuzeologije i konceptom novog tradicionalnog načina života. Sve su ove mogućnosti otvorene na ulasku u novo tisućljeće.
Ključne riječi
etnografski muzej; muzej socijalne povijesti; muzeologija; virtualni muzej
Hrčak ID:
141673
URI
Datum izdavanja:
15.1.1999.
Posjeta: 2.050 *