Skoči na glavni sadržaj

Prethodno priopćenje

Održivi razvoj i upravljanje baštinom zaštićenih područja na primjeru Pokrčja

Ljiljana Zmijanović


Puni tekst: hrvatski pdf 667 Kb

str. 71-90

preuzimanja: 1.209

citiraj


Sažetak

Snažna je potreba integriranoga pristupa upravljanju koji povezuje
očuvanje baštine s održivim razvojem. Priroda očuvanja u modernom obliku tolerira određene antropogene utjecaje koji nisu u konfliktnim odnosima s ciljevima zaštite. Moderna koncepcija upravljanja zaštićenim područjima leži u objedinjenim ekološkim, ekonomskim i sociokulturnim aspektima razvoja. Konačnu koncepciju valja razmatrati u okvirima kulturne održivosti ili kulturno održivoga razvoja, kao koncepcije koja podupire ekonomsku i kulturnu održivost lokalnih zajednica, pružajući kvalitativno vrjedniju priliku da kroz kulturni kontekst imaju mogućnost istinskoga dioništva i ostvarivanja ekonomskih beneficija. Potonje se poglavito odnosi na lukrativno promišljanje o datostima održivog turizma, s naglaskom na nacionalne parkove Krkui Kornate.
Sve se to mora promišljati po načelima ekološke, sociokulturne, ekonomske i tehnološke održivosti. Integracija načela održivog razvoja u održivo upravljanje perspektivna je opcija, uvjetovana stalnom potragom za mjerama upravljačkog konteksta koje bi pomirivale povećanje ekonomskih beneficija s jedne strane i interesa
zaštite s druge, a da istodobno ne dođe do konfliktnih odnosa između ciljeva. Iz tih dijametralno suprotstavljenih premisa, dijalektički izranja “conculsio”: održivi razvoj kao koncepcija koja zadovoljava i pomiruje ekonomske i konzervatorske standarde, uvažavajući autonomnost kako ekonomske, tako i konzervatorske logike.

Ključne riječi

baština; održivi razvoj; Pokrčje; upravljanje; zaštićeno područje

Hrčak ID:

149589

URI

https://hrcak.srce.hr/149589

Datum izdavanja:

10.2.2015.

Posjeta: 2.350 *