Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

Bolest filodija djeteline (clover phyllody) u Jugoslaviji

Julijana Grbelja ; Hrvatska
Nikola Ljubešić ; Hrvatska


Puni tekst: engleski pdf 2.464 Kb

str. 25-31

preuzimanja: 357

citiraj


Sažetak

Prirodno inficirane bijele djeteline (Trifolium repens L.) sa simptomima ozelenjavanja i prolistalim inflorescencijama nađene su na većim površinama u Zagrebu, Sarajevu i okolici Sarajeva.
Panjan i Grancini (Bos i sur., 1965) prvi su primijetili na jugoslavenskoj djetelini prolistale i ozelenjele inflorescencije. Bolest tom prilikom u Jugoslaviji nije bila istraživana.
Inficirana djetelina pokazuje uočljive promjene u području cvijeta i inflorescencije (si. 1 i 2). Svi dijelovi cvijeta bolesne djeteline znatno se promijene, a naročito su izražene deformacije časke i tučka. Stupanj deformacije časke varira od neznatnog povećanja do potpune transformacije u listove (si. 3 b). Tučak hipertrofira. Povećavanjem plodnice i vrata tučka nastaje tvorba koja podsjeća na oveći mjehur (si. 2 a, b; 3 c). Daljna transformacija tučka je listolika, a nastaje otvaranjem ventralnog šava plodnog (karpelnog) lista na čijem rubu leže listoliki metamorfozirani sjemeni zameci (si. 3 e). Vjenčić bolesnih biljaka gotovo je posve zakržljao i može se primijetiti tek kad se otvori cijev čaške. Promjene na prašnicima izražene su u skraćivanju njihovih filamenata, odnosno cijevi nastale sraštavanjem filamenata.
Uzevši u obzir sve anomalije cvijeta možemo kazati da čaška može biti neznatno povećana do potpuno listolika; ona obavija listoliki ili jako povećani tučak koji nalikuje na mjehur jer se otvara samo na trbušnom šavu. Često je čaška produžena u pet listolikih tvorbi, a tučak mjehura- stog oblika ne prelazi polovinu dužine čaške te se između njenih listolikih tvorevina gotovo i na primjećuje (si. 1 e). Značajan oblik modifikacije cvijeta inficiranih djetelina je proliferacija cvijeta. Novi pupovi se javljaju u pazušcu lista čaške i razvijaju se u listolike tvorevine (si. 2 g, h). Inficirana djetelina formira izrazito krupne, zelene inflorescencije se različitim deformacijama cvijeta (si. 1 c, d, e). Metamorfozirani cvjetovi u inflorescenciji su na izrazito dugim cvjetnim stapkama i ne mijenjaju karakter geotropne reakcije što je inače karakteristično za normalno građen cvijet bijele djeteline. Kao što postoje razni tipovi pozelenjelih cvjetova, tako isto postoje i razne vrste anomalnih inflorescencija. Cvat čine cvjetovi sa listolikom ili »mjehurastom« transformacijom tučka (si. 1 c, d), ili sa listolikom deformacijom čaške (si. 1 e). Obično svi cvjetovi jedne inflorescencije pokazuju istu vrstu anomalije. Opisane morfološke promjene cvijeta i cvati te pojava žućenja rubnih dijelova lista karakteristični su simptomi oboljenja filodija djeteline (clover phyllody).
U floemskim elementima prirodno inficirane bijele djeteline elek- tronsko-mikroskopskim istraživanjima otkriveni su brojni organizmi karakterističnog oblika i strukture slične mikroplazmama. Brojni polimorfni mikroorganizmi veličine od 125—825 nm u promjeru obavijeni su elementarnom membranom (si. 4). Centralni dio stanice sa nitima sličnim DNK okružen je granuliranim slojem citoplazme. Čestice granulira- nog sloja slične su ribosomima. U kontrolnim zdravim biljkama djeteline mikroorganizmi nisu nađeni. Prema tome, opisane deformacije cvijeta bijele djeteline vjerovatno su izazvane infekcijom od organizama sličnih mikoplazmi.

Ključne riječi

bolest filodija djeteljine; biljni virusi

Hrčak ID:

157951

URI

https://hrcak.srce.hr/157951

Datum izdavanja:

31.12.1975.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 1.313 *