Acta Botanica Croatica, Vol. 37 No. 1, 1978.
Izvorni znanstveni članak
Bilješke o kompleksu Phellinus rimosus (Hymenochaetaceae)
František Kotlaba
; Češka
Zdenĕk Pouzar
; Češka
Sažetak
U području Sredozemlja raste rijetka guba iz roda Phellinus, srednje velikih kopitastih plodišta, mikroskopski karakterizirana obojenim spcrama debelih zidova i odsutnošću seta. Različiti autori nazivaju je različito: Phellinus rimosus, Ph. robiniae ili Ph. badius, pri čemu neki smatraju da se radi samo o jednoj vrsti, a drugi o dvije ili više vrsta. Kako je sabrana nekoliko puta na jadranskoj obali u Jugoslaviji, upotrijebili smo tu priliku da je pobliže, proučimo.
Ovaj taksonomski i nomenklaturni problem proučavali smo na eksi- katima ne samo iz Evrope, Azije i Afrike nego i iz Sjeverne, Srednje i Južne Amerike i Australije (najviše materijala smo imali iz USA), uključivši i niz tipskih primjeraka. Na osnovi toga došli smo do uvjerenja da u tom kompleksu srodnih i sličnih vrsta postoji najmanje pet koje se mogu vrlo dobro definirati. Od njih su već ranije tri opisane:
1. Phellinus badius (Cooke) G. H. Cunningh. dosad je vrlo slabo poznata vrsta koju zasad moramo ograničiti na tipski materijal. Nije poznato gdje je sabran, ali je očito iz tropskih krajeva. Tipus ne odgovara nijednoj vrsti koju smo imali u rukama; cjevčice su mu krhke a građa plodišta je, čini se, monomitična.
2. Phellinus rimosus (Berk.) Pil. ima veće spore [(5.2 —) 5.8 — 6.8 (—7.2) X (4.1—) 4.8 — 5.5 (—6.0) pm] i veće pore (3 — 5 na 1 mm) koje su prilično tamnosmeđe poput duhana. Raste kao parasit u prvom redu na Robinia, Pistacia i Prosopis, rjeđe također na Acacia, Chilopsis, Juglans i Vitex. Raširen je po mediteranskim krajevima Evrope, Azije i Afrike, zatim u srednjoj Aziji, na indijskom supkontinentu, u istočnoj i južnoj Africi, jugozapadnom dijelu USA, Meksiku i Portoriku. U Jugoslaviji ju je prvi autor sabrao dvaput kod Starigrada blizu Zadra na Pistacia terebinthus, jednom u Budvi na Robinia pseudacacia, a nađena je na Robinia i u Dubrovniku. Herbarski materijal nalazi se u PRM, a duplikat jednog iz Starigrada u ZA. Jahn (1973) spominje da je sabrana i u samom Zadru na Robinia; fragment toga se nalazi u ZA. Ovo bi dakle bili prvi objavljeni lokaliteti za Jugoslaviju.
3. Phellinus robiniae (Murrill) A. Ames ima manje spore [(4.6—) 4.8 — 6.0 (— 6.3) X (3.4 —) 4.0 — 5.0 (— 5.2) pm] i manje pore [(4 —) 5 — 7 (—8) na 1 mm], koje su svijetlorđaste do sivorđaste. Raste kao parasit prvenstveno na Robinia, rjeđe također na Guaiacum i Cedrela. Raširen je samo u Novom svijetu, naročito u istočnom dijelu USA, zatim na Bahamskom otočju, Jamaiki i u Nikaragui.
Osim ovih postoji u ovoj grupi roda Phellinus još nekoliko vrsta koje ne rastu u Starom svijetu, a neke će od njih biti opisane kao nove na drugom mjestu.
Ključne riječi
Phellinus rimosus; Sredozemlje; Jadranska obala
Hrčak ID:
158253
URI
Datum izdavanja:
31.12.1978.
Posjeta: 1.576 *