Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

Lignikolni makromiceti u submediteranskom području Makedonije

Milica Tortić ; Hrvatska
Mitko Karadelev ; Hrvatska


Puni tekst: engleski pdf 545 Kb

str. 109-117

preuzimanja: 464

citiraj


Sažetak

Istraživane su lignikolne više gljive na autohtonom i sađenom drveću i grmlju u okolici Bogdanaca, u najjužnijem dijelu Makedonije. U tom submediteranskom području, gdje se osećaju i utjecaji mediterana, raste izvjestan broj drvenastih vrsta koje su raširene i na jadranskoj obali.
Dosad je ustanovljeno 63 vrsta gljiva na 31 rodu drveća i grmlja (Tab 1). Najviše ih je nađeno na Quercus spp., ukupno 31, od toga na listopadnim Q. petraea, Q. frainetto i Q. pubescens 23, a na zimzelenom Q. coccifera 15, te na Carpinus orientalis 18 vrsta. Ovo je drveće u istraživanom kraju i najmnogobrojnije. Brojčani podaci o gljivama na ostalim domaćinima navedeni su u engleskom tekstu.
Kako je vidljivo iz tablice, manji broj gljiva nađen je na samo po jednom domaćinu, većina ih je rasla na 2 i više. Najčešća i najmanje izbirljiva je Penophora lycii, utvrđena dosad tamo na 20 rodova.
Među determiniranim vrstama prisutno je nekoliko parazita, koji napadaju živo iako uglavnom oslablielo drveće, a često mogu nastaviti razvitak i na uginulom, no većina su saprofiti na mrtvom drvetu, kadgod na mrtvim dijelovima živih stabala.
Pojedine vrste dolaze manje više svagdje, u hladnijim i toplijim područjima, ali dio ostalih je izrazito termofilan pa su u Evropi ili ograničene samo na južnije dijelove, ili se u srednjoj Evropi (poneke i u južnoj Skandinaviji) nalaze samo na najtoplijim staništima. To se opaža i unutar Jugoslavije jer su neke gljive nađene zasad jedino u submedi- teranskim i mediteranskim krajevima, dakle osim u istraživanom području također i u jadranskom primorju.
Ovdje navedene gljive (izuzevši tri vrste) sabrane su u nas i na drugim lokalitetima, no rasprostranjenost većine njih u Jugoslaviji još nije bila objavljena. Također nisu bili zabilježeni za našu zemlju i neki domaćini kao Ailanthus altissima, Ficus carica, Gleditsia triacanthos, Cionura erecta, Pyrus amygdaliformis, Quercus cocifera. On tih nam se čini naročito interesantnim Q. coccifera, pogotovu što se može pretpostaviti da vrste ustanovljene na njemu rastu i na Q. ilex, rasprostranjenom duž jadranskog primorja.
U engleskom tekstu raspravlja se pobliže o manjem broju zanimljivijih vrsta a za neke rjeđe navedeni su i ostali poznati lokaliteti u Jugoslaviji i označeni na karti (si. 1).
Istraživanja su u ovom kraju tek započela i bude li moguće da se nastave, nema sumnje da će se s vremenom pronaći još dosta vrsta a i ustanoviti i drugi domaćini.

Ključne riječi

makromiceti; lignikolne gljive; makedonija

Hrčak ID:

159223

URI

https://hrcak.srce.hr/159223

Datum izdavanja:

31.12.1986.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 1.338 *