Acta Botanica Croatica, Vol. 58 No. 1, 1999.
Izvorni znanstveni članak
Rasprostranjenost i ekološke značajke vrste Matteuccia struthiopteris (L.) Tod. (Athyriaceae) u Hrvatskoj
Antun Alegro
; University of Zagreb, Faculty of Science, Department of Botany, Zagreb, Croatia
Ljudevit Ilijanić
; University of Zagreb, Faculty of Science, Department of Botany, Zagreb, Croatia
Jasenka Topić
; University of Zagreb, Faculty of Science, Department of Botany, Zagreb, Croatia
Sažetak
Matteuccia struthiopteris (L.) Tod. ie biljka široke cirkumhoioarktičke rasprostranjenosti. Njezin areal seže od Sjeverne Amerike, preko Europe do istočne Azije, gdje ju zamjenjuje vrsta M. orientaiis Trev. Neki su autori sje- vernoameričke populacije izdvojili kao zaseban takson (Struthiopteris pensyl- vanica (Willd.) Raymond, Matteuccia struthiopteris var. pensvlvanica (Willd.) Morton, M. nodulosa (Michx.) Fern., Pteretis pensylvanica (Willd.) Fern.). Prema takvom shvaćanju M. struthiopteris ima eurazijski areal.
U Hrvatskoj je M. struthiopteris zabilježena još u prošlom stoljeću (Sctii.osser & Vukotinović 1869). Neki su je autori, međutim, smatrali dvojbenom za Hrvatsku, vjerojatno na temelju napomene Hirca (1905: 151-152) da se ta vrsta "ima brisati iz hrvatske flore"!
Nakon gotovo jednog stoljeća od objavljivanja prvog nalaza, nađena je M. struthiopteris na više lokaliteta u Hrvatskoj (Hrvatsko zagorje. Gorski kotar, Kordun).
U ovom prilogu donosi se popis nalazišta, karta rasprostranjenosti u Hrvatskoj i prikaz europskog dijela areala vrste. Vidi se da je M. struthiopteris u Hrvatskoj rasprostranjena pretežito blizu hrvatsko-slovenske granice kao prirodan nastavak areala iz Slovenije, dok nalazišta na Kordunu i NP Plitvička jezera čine most prema nalazištima u Bosni. Našim područjem prolazi južna granica europskog dijela njena areala.
Fitocenološke snimke vegetacijskih sastojina na istraženim novim lokalitetima pokazuju da se fitocenološko-ekološke značajke te biljke u Hrvatskoj u velikoj mjeri podudaraju s analognim prilikama u srednjoeuropskom području.
Vrsta M. struthiopteris nije dosad bila utrštena u "Crvenu knjigu biljnih vrsta Republike Hrvatske" kamo kao rijetka i ugrožena biljka svakako spada. Utvrđeno je da su na nekim lokalitetima stanište i veliki dio populacije M. struthiopteris već uništeni. Stoga zaslužuje da bude i zakonom zaštićena na svim lokalitetima u Hrvatskoj.
Ključne riječi
Hrčak ID:
160614
URI
Datum izdavanja:
31.12.1999.
Posjeta: 1.739 *