Skoči na glavni sadržaj

Izvorni znanstveni članak

Teologija i psihologija: mogućnosti i granice dijaloga

Anđelko Domazet


Puni tekst: hrvatski pdf 422 Kb

str. 261-278

preuzimanja: 4.759

citiraj


Sažetak

Kako se danas može zamisliti plodonosan dijalog između kršćanske teologije i psihologije? Autor pokušava odgovoriti na to pitanje iz teološkoga motrišta. Povijest odnosa između teologije i psihologije vidi se unutar širega konteksta stoljetne rasprave o odnosima između vjere i znanosti, o načinu znanstvene i teološke spoznaje.
Rad je podijeljen u tri dijela. U prvom dijelu članka autor predstavlja dva načelno različita oblika ili modela (mogućnosti) odnosa između teologije i psihologije, a to su: model isključivosti i model poistovjećivanja.
U drugom dijelu rada dijalogu teologije i psihologije pristupa se iz perspektive integralne antropologije, u kojoj se čovjek promatra kao tjelesno-psihičko-društveno-duhovno biće. Teološka antropologija, za razliku od filozofijske, medicinske, psihologijske ili biologijske antropologije, bavi se definitivnim osmišljavanjem čovjeka.
U završnom dijelu članka autor nabraja neke izazove interdisciplinarnoga dijaloga teologije i psihologije za pastoralni rad, gdje svaka od dviju disciplina unosi u međusobnu razmjenu svoju vlastitu praksu – dušobrižništvo, odnosno psihoterapiju.

Ključne riječi

teologija; psihologija; interdisciplinarni dijalog; antropologija; pastoralna psihologija; religiozno iskustvo

Hrčak ID:

16983

URI

https://hrcak.srce.hr/16983

Datum izdavanja:

21.9.2007.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 7.115 *