Sažetak sa skupa
STAVOVI RODITELJA O CIJEPLJENJU DJECE NA PODRUČJU POŽEGE U ODNOSU NA ZDRAVSTVENU PISMENOST
Mirjana Raguž
orcid.org/0000-0002-6164-258X
; Dom zdravlja Požeško – slavonske županije, Matije Gupca 10, Požega, Hrvatska
Damir Matoković
; Opća županijska bolnica Požega, Osječka 107, Požega, Hrvatska; Medicinski fakultet Osijek, J. Huttlera 4, Osijek, Hrvatska; Medicinski fakultet Osijek, Josipa Huttlera 4, Osijek, Hrvatska
Božica Lovrić
orcid.org/0000-0002-2762-6439
; Opća županijska bolnica Požega, Osječka 107, Požega, Hrvatska
Vlasta Raštegorac
; Dom zdravlja Požeško – slavonske županije, Matije Gupca 10, Požega, Hrvatska
Đemenina Zečević
orcid.org/0000-0002-2152-0342
; Dom zdravlja Požeško – slavonske županije, Matije Gupca 10, Požega, Hrvatska
Sažetak
Uvod: Cijepljenje je najveći medicinski uspjeh 20. stoljeća i cijepljenjem je spašeno više života nego bilo kojom drugom medicinskom intervencijom u povijesti. Posljednjih godina dolazi do smanjenja cijepnih obuhvata, zbog odbijanja ili odgađanja cijepljenja od strane roditelja, pa se povećava rizik od ponovne pojave bolesti koje su bile u fazi eliminacije
Cilj: Cilj istraživanja je ispitati stavove roditelja djece predškolske dobi o cijepljenju, ispitati njihovu zdravstvenu pismenost, te povezanost između zdravstvene pismenosti roditelja i njihovih stavova o cijepljenju.
Metode: Istraživanje se provodilo u populaciji roditelja djece predškolske dobi. U istraživanje je uključeno 120 ispitanika. Za istraživanje je korišten anketni upitnik koji sadržava demografske podatke i pitanja o stavovima prema cijepljenju te upitnik za procjenu zdravstvene pismenosti Short Assessmentof Health Literacy for Spanish Adults(SAHLSA-50) u hrvatskom prijevodu. Za obradu dobivenih podataka korišten je statistički paket IBM SPSS Korišteni su deskriptivni podatci za kontinuirane varijable: aritmetička sredina (M), standardna devijacija (SD) te raspon, a za kategorijalne je prikazan broj ispitanika.
Rezultati: Istraživanje je pokazalo da većina ispitanika ispunjava zakonsku obvezu cijepljenja (95.8%) i smatra da cijepljenje treba biti obavezno (88.3%). Najveći je izvor zabrinutosti oko cijepljenja, strah od nuspojava, čega se boji skoro svaki drugi ispitanik. Rezultati pokazuju da većina demografskih i socioekonomskih čimbenika ne utječe na stavove o cijepljenju. Kod ispitivanja razlika s obzirom na stupanj obrazovanja dobivena je značajna razlika u razinama zdravstvene pismenosti. Ispitanici s višim i visokim obrazovanjem imaju izraženiju zdravstvenu pismenost (p<0.01). Istraživanjem nije dobivena povezanost zdravstvene pismenosti i stavova o cijepljenju.
Zaključak: Ovo je istraživanje pokazalo da većina ispitanika ima pozitivne stavove o cijepljenju, te ima izraženu zdravstvenu pismenost. Većina demografskih i socioekonomskih čimbenika ne utječe na stavove o cijepljenju.
Ključne riječi
cijepljenje; djeca; stavovi roditelja; zdravstvena pismenost
Hrčak ID:
218599
URI
Datum izdavanja:
31.12.2018.
Posjeta: 1.760 *