Skoči na glavni sadržaj

Sažetak sa skupa

SMANJENJE UČINKOVITOSTI CJEPIVA ZA DJECU ZBOG POVIŠENE TEMPERATURE OKOLIŠA

Lorena Karla Rudež ; Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska
Tin Šklebar ; Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska
Kristian Dominik Rudež ; Dom zdravlja Borongaj, Dom zdravlja Zagreb - Istok, Zagreb, Hrvatska
Robert Likić ; Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Hrvatska; Klinički bolnički centar Zagreb, Zagreb, Hrvatska


Puni tekst: hrvatski pdf 825 Kb

str. 41-42

preuzimanja: 198

citiraj

Puni tekst: engleski pdf 412 Kb

str. 42-42

preuzimanja: 180

citiraj


Sažetak

Uvod: U vrijeme ljetnih mjeseci mnogi su lijekovi izloženi neadekvatnim temperaturama pri skladište-nju, što može dovesti do njihove smanjene učinkovitosti. Cjepiva se svrstavaju u kategoriju lijekova koji su najosjetljiviji pri čuvanju na visokim temperaturama okoliša.
Metode: Uspoređena su cjepiva koja se nalaze na listi obaveznog cijepljenja djece Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo s njihovom opisanom stabilnosti na različitim temperaturama prema informacijama o stabilnosti cjepiva Svjetske zdravstvene organizacije.
Rezultati: Većina cjepiva najstabilnija je i najbolje se čuva pri temperaturi 2-8C. Pri izlaganju visokim temperaturama najosjetljivije je inaktivirano cjepivo za poliovirus, koje je već pri temperaturi većoj od 20C stabilno samo nekoliko tjedana. Pri skladištenju na temperaturi od 37C, cjepivo za ospice, zau-šnjake i rubelu stabilno je dva tjedna, dok cjepivo za Pertussis virus zadržava svoj učinak samo tjedan dana. Cjepivo protiv hepatitis B virusa pri istoj temperaturi nakon mjesec dana skladištenja gubi do 20% svoje učinkovitosti, a pri temperaturi od 45C može se održati samo nekoliko dana, dok su ostala navedena cjepiva pri toj temperaturi u potpunosti nestabilna ili neadekvatno učinkovita. Kao najstabil-niji u skupini obaveznih cjepiva za djecu pokazali su se toksoidi difterije i tetanusa koji se mogu održati na temperaturama do čak 55C.
Zaključak: Vrlo je važno educirati i informirati liječnike o pravilnom skladištenju cjepiva, posebice u ljetnim mjesecima i za vrijeme velikih vrućina. U slučaju nepravilnog skladištenja, velika je opasnost od smanjene učinkovitosti cjepiva, što može dovesti do neadekvatne zaštite cijepljene djece.

Ključne riječi

Cjepivo; stabilnost; visoka temperatura; učinkovitost; djeca

Hrčak ID:

232979

URI

https://hrcak.srce.hr/232979

Datum izdavanja:

31.12.2019.

Podaci na drugim jezicima: engleski

Posjeta: 1.538 *