Izvorni znanstveni članak
https://doi.org/10.25234/pv/9685
NEKE NAPOMENE O SPREČAVANJU I REŠAVANJU POZITIVNOG SUKOBA NADLEŽNOSTI IZMEĐU HRVATSKIH (EU) I SRBIJANSKIH SUDOVA U NASLEDNOPRAVNIM SLUČAJEVIMA SA ELEMENTOM INOSTRANOSTI – S HRVATSKE (EU) I SRBIJANSKE TAČKE GLEDIŠTA
Slavko Đorđević
; Pravni fakultet Univerziteta u Kragujevcu, Jovana Cvijića 1, 34000 Kragujevac, Republika Srbija
Sažetak
Cilj ovog rada jeste ispitivanje mogućnosti sprečavanja i rešavanja pozitivnog sukoba nadležno- sti između hrvatskih i srpskih sudova u naslednopravnim slučajevima sa elementom inostra- nosti, u kojima se imovina koja pripada zaostavštini ostavioca nalazi u obe države, u Hrvatskoj i Srbiji. Sva pitanja se razmatraju iz ugla hrvatskog (evropskog) i srpskog međnarodnog pri- vatnog prava. Kada je reč o hrvatskom međunarodnom privatnom pravu, najpre se čini kratki osvrt na relevantna pravila o nadležnosti iz EU Uredbe o nasleđivanju na osnovu kojih su hr- vatski sudovi nadležni za raspravljanje celokupne zaostavštine bez obzira gde se nalaze stvari koje pripadaju zaostavštini (tzv. princip jedinstvene zaostavštine), a zatim se detaljno analizira odredba čl. 12.(1) EU Uredbe o nasleđivanju koja omogućava hrvatskim sudovima da spreče po- zitivni sukob nadležnosti sa srpskim sudovima (kao sudovima treće države) tako što će odlučiti da ne raspravljaju o stvarima iz zaostavštine koje se nalaze u Srbiji. Takođe, pažnja se posvećuje i čl. 60. Zakona o međunarodnom privatnom pravu Hrvatske koji sadrži pravilo o sprečavanju dvostruke litispendencije pred hrvatskim sudom i sudom države koja nije članica EU. Kada je, pak, reč o srpskom međunarodnom privatnom pravu, analiziraju se pravila o nadležnosti srp- skih sudova u naslednim stvarima iz čl. 71.–73. Zakona o rešavanju sukoba zakona sa propisima drugih zemalja (ZRSZ), koja slede princip podeljene zaostavštine, kako bi se utvrdilo u kojim situacijama može doći do pozitivnog sukoba nadležnosti sa hrvatskim sudovima, kao i pravilo o sprečavanju dvostruke litispendencije iz čl. 80. ZRSZ-a. Na kraju, imajući u vidu da još uvek nema hrvatskih i srpskih sudskih odluka koje razmatraju probleme pozitivnog sukoba nad- ležnosti nastalog usled primene različitih pravila o nadležnosti iz EU Uredbe o nasleđivanju i ZRSZ-a, za potrebe ovog rada kreirana su dva hipotetička slučaja koja su analizirana kako sa stanovišta hrvatskog tako i sa stanovišta sprskog međunarodnog privatnog prava.
Ključne riječi
EU Uredba o nasleđivanju; pozitivan sukob nadležnosti sa sudovima trećih država (sudovima Srbije); čl. 12 EU Uredbe o nasleđivanju; lis pendens pravilo iz čl. 60. Zakona o međunarodnom privatnom pravu Hrvatske; nadležnost srpskih sudova u naslednim stvarima; lis pendens pravilo iz čl. 80. ZRSZ-a Srbije.
Hrčak ID:
242000
URI
Datum izdavanja:
31.7.2020.
Posjeta: 1.537 *