Review article
https://doi.org/10.20471/LO.2021.49.02-03.16
Adjuvatno liječenje melanoma
Luka Simetić
orcid.org/0000-0003-2328-167X
; Medical Oncology Department, University Hospital Center Zagreb, Zagreb, Croatia
Krešimir Blažević
; Medical Oncology Department, University Hospital Center Zagreb, Zagreb, Croatia
Davorin Herceg
; Medical Oncology Department, University Hospital Center Zagreb, Zagreb, Croatia
Abstract
Desetljećima je interferon alfa bio jedina opcija u adjuvatnoj terapiji visokorizičnog melanoma. Unatoč brojnim studijama i meta analizama, interferon nije zaživio kao zlatni standard liječenja visokorizičnog melanoma. Pokazao je svakako benefit u vremenu do progresije bolesti (PFS, progression free survival) te u manjem dijelu u ukupnom preživljenju (OS, overall survival) pod cijenu visoke toksičnosti.
Pojavom revolucionarnih terapija u liječenju metastatskog melanoma; imunoterapije, anti CTLA-4 (cytotoxic T-lymphocyte-associated protein 4) i anti PD-1 inhibitora (programmed cell death protein 1) te ciljane terapije (BRAF i MEK inhibitori) razmišljalo se o njihovom potencijalnom učinku u adjuvatnom/preventivnom smislu.
Brojne studije faze II i III ispitivale su adjuvantnu primjenu ciljane terapije i imunoterapije u kompletno reseciranom stadiju III (IIIA, IIIB, IIIC) i stadiju IV (anti PD-1 inhibitor nivolumab). Pokazale su jasan benefit u vremenu do povratka bolesti (PFS) i ukupnom preživljenju (OS). Navedeni rezultati su promijenili smjernice za adjuvantnu terapiju kod melanoma u vidu registracije imunoterapije te ciljane terapije od strane FDA (Food and drug administration) i EMA (European medicines agency) za adjuvantnu primjenu. U tijeku su daljnja ispitivanja i u drugim visokorizičnim stadijima (npr. IIC) te neoadjuvantno
liječenje stadija III.
Keywords
melanom; adjuvantna terapija; BRAF i MEK; imunoterapija
Hrčak ID:
267959
URI
Publication date:
22.12.2021.
Visits: 1.847 *