Skip to the main content

Conference paper

Vegetacija otoka Bobare i Mrkana

Stipe Hećimović ; Hrvatska


Full text: german pdf 1.457 Kb

page 109-118

downloads: 482

cite


Abstract

Istraživanje biljnog pokrova otoka Bobare i Mrkana (Dubrovački arhipelag, Hrvatska) obavljena su 1978. i 1979. godine. Zabilježeno je 7 biljnih zajednica: Phagnalo-Centaureetum ragusinae, Asplenio-Umbilicetum horizontalis, Limonietum anfracti, Lavateretum ruderale, Narcisso-Asphodeletum microcarpi, Erico-Calicotometum villosae i Orno-Quercetum ilicis.
Vegetacija otoka izložena je jakoj posoliti, te utjecaju stoke i kolonije galeba. To je uvjetovalo razvitak halofilne subasocijacije (Phagnalo-Centaureetum* ragusinae limonietosum anfracti) i nitrofilnih subasocijacija (Limonietum anfracti lavateretosum arboreae, Narcisso-Asphodeletum microcarpi sisymbrietosum officinalis i Erico-Calicotometum villosae carduetosum nutantis).
U jesen 1978. unesen je na otok Bobaru domaći kunić. Istovremeno s povećanjem populacije kunića zapažene su neke promjene u vegetaciji. Potisnute su vrste kojima se kunići hrane (Lavatera arborea, Festuca arundinacea, Poa annua, Sisymbrium officinale, Hordeum leporinum i dr.), dok su se proširile vrste koje kunići izbjegavaju (Narcissus tazetta, Helichrysum italicum, Allium ampeloprasum, Asphodelus microcarpus, Euphorbia pinea i dr.).
U proljeće 1982. populacija kunića se smanjila lovom i dolaskom njihovog prirodnog neprijatelja (sova ušara), nakon čega se vegetacija djelomično obnovila.

Keywords

Bobara; Mrkan; vegetacija

Hrčak ID:

158930

URI

https://hrcak.srce.hr/158930

Publication date:

31.12.1984.

Article data in other languages: english german

Visits: 1.728 *