Acta Botanica Croatica, Vol. 51 No. 1, 1992.
Original scientific paper
Dinamika vlage u tlu u nekim livadnim zajednicama u sjeverozapadnoj Hrvatskoj
Ljudevit Ilijanić
; Hrvatska
Abstract
U ovom prilogu donose se rezultati dvogodišnjih istraživanja vodnog režima tla u livadnim zajednicama Succisa pratensis-Juncus conglomeratus i Deschampsietum cespitosae (Molinietalia, tabl. 1) te Bromo-Cyno- suretum cristati i Ononido-Arrhenatheretum elatioris (Arrhenatheretalia, tab. 2) u sjeverozapadnoj Hrvatskoj (si. 1). Klima područja je humidna (si. 2), a fitogeografski pripada taj dio Hrvatske vegetacijskoj zoni sveze Carpinion betuli illyricum (Horvat et al. 1974).
Vlažnost je određivana sušenjem tla na 100—105°C do konstantne težine i izražena u postocima na suho tlo. Uzorci tla su uzimani »holandskim svrdlom« jednom na mjesec (od ožujka 1967. do veljače 1969) od površine tla do dubine od 250 cm, odnosno do razine podzemne vode ako je ona bila bliže površini. Na komparativnim dijagramima (si. 3—10) grafički su prikazane promjene vlažnosti tla u navedenom razdoblju.
U prvoj godini istraživanja, zbog veće količine oborina, vlažnost tla u vegetacijskoj sezoni, osobito u površinskom sloju, bila je veća nego u drugoj godini. Izuzetak je jedna sastojina asocijacije Ononido-Arrhenatheretum (si. 9; tab. 3, lokalitet 7) koja je navodnjavana u sušnom razdoblju druge godine, što se odrazilo u većoj vlažnosti tla u odnosu na prethodnu godinu.
Najveće kolebanje vlažnosti bilo je u sloju tla od 0 do 35 cm dubine. U dubljim slojevima promjene tijekom godine su znatno manje. To je izraženo osobito na profilima tla gdje je podzemna voda bila niže, pa vlažnost tla u dubljim slojevima ispod 70 (100) cm cijele vegetacijske sezone ostaje praktički nepromijenjena i odgovara »poljskom kapacitetu«. Prema tome, može se zaključiti da je za razvoj vegetacije u istraživanim livadnim sastojinama odlučujući vodni režim u površinskom sloju tla, gdje je i glavna masa podzemnih dijelova biljaka. Dinamika vlažnosti toga sloja uvjetovana je u prvom redu oborinskom i povremeno poplavnom vodom. Podzemna voda u većini sastojina nema bitno značenje.
Značajno je da su florističke razlike među trima istraživanim sastojinama asocijacije Bromo-Cynosuretum cristati (Arrhenatherion) jasno došle do izražaja i u vodnom režimu osobito u površinskom sloju tla. Naime, dvije su sastojine (tab. 2, sn. 1 i 2) po vlažnosti tla sličnije zajednici Succisa pratensis-Juncus conglomeratus (Molinion) i asocijaciji Deschampsietum cespitosae (Deschampsion), dok je (samo) treća (tab. 2, snimka 3) po vodnom režimu površinskog sloja tla sličnija asocijaciji Ononido- Arrhenatheretum (Arrhenatherion) (usp. si. 3—10; tab. 3). Stoga se nameće zaključak da je asocijacija Bromo-Cynosuretum cristati, kako ju je opisao Horvatić, shvaćena preširoko te je potrebna i podrobnija komparativna fitocenološka (sintaksonomska) analiza te zajednice na cjelokupnom njezinom arealu.
Sastojine asocijacije Ononido-Arrhenatheretum pokazivale su znatno veću međusobnu sličnost vodnog režima tla, s jedne strane, te jasnu razliku prema ostalim zajednicama s druge strane (si. 3—10, tab. 3). Manja vlažnost tla u vegetacijskoj sezoni i izjednačeniji vodni režim, odnosno manje kolebanje vlage u tlu, nego u ostalim istraživanim zajednicama, jedno je od bitnih ekoloških obilježja te zajednice. U našim nizinskim područjima predstavlja asocijacija Ononido-Arrhenatheretum elatioris s gospodarskog gledišta izuzetno vrijedne livade. One se kose u pravilu dvaput godišnje (sijeno i otava), a ovisno o oborinskim prilikama u ljetnim mjesecima, nerijetko i triput (otavić) i daju visokovrijednu krmu za stoku.
Zbog opsežnih hidromelioracija nakon drugoga svjetskog rata i pod utjecajem gnojidbe, ta se zajednica u nizinskim područjima Hrvatske sve više širi, dok se površine vlažnijih i močvarnih livada sve više smanjuju. Time se područje floristički i faunistički osiromašuje, o čemu bi pri zaštiti ekosistema naših krajeva valjalo posebno voditi računa.
Keywords
livadne zajednice; vodni režim; sjeverozapadna Hrvatska
Hrčak ID:
159766
URI
Publication date:
31.12.1992.
Visits: 1.587 *