Original scientific paper
https://doi.org/10.31724/rihjj.45.2.15
Vezanje relativne rečenice na koordiniranu skupinu u hrvatskome: psiholingvistički pogled
Ana Matić
orcid.org/0000-0003-3699-2067
; Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Jana Willer-Gold
orcid.org/0000-0001-7664-170X
; University College London
Marijan Palmović
orcid.org/0000-0002-4587-4348
; Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Anita Peti-Stantić
orcid.org/0000-0001-5650-5719
; Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Abstract
Pitanja o pozadinskim procesima automatske obrade i interpretacije rečenica, odnosno jezično-specifičnim čimbenicima koji uvjetuju te procese, već su dugi niz godina aktualna tema brojnih psiholingvističkih istraživanja. Jedna od struktura koja je doprinijela novijim spoznajama jest relativna rečenica i pitanje procesa u podlozi vezanja relativne rečenice na odgovarajućega antecedenta.
S obzirom na to da međusobni odnos imenica u imenskoj skupini može utjecati na obradu rečenice, a s druge je strane upravo utjecaj toga odnosa nedovoljno razjašnjen, u ovome se istraživanju ispituje obrada relativnih rečenica u hrvatskome te preferencije vezanja izvornih govornika na primjerima u kojima je antecedent koordinirana skupina. U skladu s time, dva su glavna cilja rada: 1) ispitati koji element koordinirane imenske skupine modificira relativna rečenica i 2) istražiti koja ograničenja utječu na odabir antecedenta relativne rečenice.
U istraživanju su sudjelovale 62 odrasle osobe, izvorni govornici hrvatskoga, a ispitivanje je provedeno dvjema metodama – ispunjavanjem upitnika prosudbe i mjerenjem pokreta očiju tijekom čitanja u stvarnome vremenu. Rezultati upitnika, tj. odabira antecedenta, pokazuju da vezanje relativne rečenice na linearno bližu sastavnicu prevladava nad vezanjem na hijerarhijski višu sastavnicu subjekta glavne rečenice. Podatci dohvaćeni objema metodama dodatno pokazuju da je odabir antecedenta s jedne strane olakšan sročnošću, dok su s druge strane raznovrsnost strategija i višestruka mogućnost interpretacije uzrokom teškoća u obradi.
Provedeno istraživanje upućuje na potrebu za ispitivanjem jezično-specifičnih čimbenika koji utječu na odabir i način vezanja relativne rečenice s ciljem širenja spoznaja o jezičnoj obradi općenito, kao i za sustavnim eksperimentalnim istraživanjima različitih fenomena u pojedinačnim jezicima.
Keywords
rečenična obrada; preferencije vezanja; relativna rečenica; koordinirana skupina; upitnik prosudbe; praćenje pokreta očiju
Hrčak ID:
229839
URI
Publication date:
13.12.2019.
Visits: 2.368 *